EN

Gösterim Tarihleri: 19.12.2021 Pazar 20.00 / 14.01.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Charles Laughton
Senaryo: James Agee, Charles Laughton
Oyuncular: Robert Mitchum, Shelley Winters, Lillian Gish

ABD / 1955 / İngilizce / 92 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

Bir elinde nefret, bir elinde sevgi yazan, kendince dindar ve acımasız bir suçlu olan Vaiz Harry Powell, hapishane yılları sırasında bir adamla tanışır. İdam mahkumu olan bu adam, ölmeden önce büyük buhran yıllarında bankadan çaldığı 10 bin doları aile evine sakladığını söylemiştir Powell’a. Powell, hapisten çıkar çıkmaz soluğu adamın kasabasında ve aile evinde alır. Manipülatif vaizlik yeteneklerini kullanarak hem kasabalıyı, hem de ölen adamın eşi Willa’yı etkisi altına alan Powell, bu ailenin yeni reisi olup, güvenlerini kazanmayı ve böylece paranın yerini kolayca öğrenmeyi amaçlar ancak planı kan donduran olayların başlangıcı olacaktır.

Bir nevi “dini kara film” olarak da tanımlayabileceğimiz Caniler Avcısı, kara film geleneğine dahil tematik unsurları bünyesinde barındırır. Ekonomik buhran sonrasında yozlaşmış, suçun kılcal damarlara kadar nüfuz ettiği bir toplumda, dinin de yozlaşmanın aparatlarından biri olarak öne çıktığına dair sert bir söyleme sahip olan film, görsel olarak ise döneminin ötesindedir. Kan donduran anların dışavurumcu bir estetikle buluştuğu filmin yönetmeni Charles Laughton, aslen bir oyuncudur. Ne yazık ki sadece bir film çekebilmiş, Caniler Avcısı, gösterildiği dönemde yeterli takdiri görmemiş ve Laughton film sonrasında oyunculuk kariyerine dönmüştür.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.