EN

Gösterim Tarihleri: 25.05.2023 Perşembe 20.00 / 22.06.2023 Perşembe 20.00

Yönetmen: Vladimir Strizhevsky
Senaryo: Vladimir Strizhevsky
Oyuncular: Ivan Mosjoukine, Carmen Boni, Eugen Burg

Almanya / 1929 / Sessiz / 91 dk. / Siyah Beyaz / Danca Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli


1912 sonbaharında, çarın yaveri Prens Boris Kurbski, bozulan nişanının ardından trenle yalnız başına St. Petersburg’a dönmektedir. Yemekli vagonda genç ve güzel İtalyan Helena di Amore’nin yemek siparişi vermeye çalışırken iletişim kurmakta zorlandığını görür. Prens, genç kadına tercüman olmakla kalmaz, pasaportu çalındığında eşi rolünü oynayarak sınırı geçmesine de yardımcı olur. St. Petersburg’a vardıktan sonra yeni evli rolünden çıkmaya fırsat bulamayan Boris ve Helena çok geçmeden âşık olup gerçekten evlenir. Çarın yaveri, tatlı bir tesadüfle tanışıp evlendiği kadının gerçek kimliğini ancak nikâhtan sonra öğrenecektir.

Mosjoukine’in zor bulunan filmlerinden biri olan Çarın Yaveri’nin tek kopyası Danimarka film arşivinde bulunuyor. Az bilinmekle birlikte sessiz sinemanın son dönemine dair çok iyi fikir veren filmlerden biri. Mosjoukine gibi Sovyet devriminin ardından ülkeyi terk eden Ukraynalı yönetmen Strizhevsky, anavatanına duyduğu özlemi Avrupa’da çektiği filmlere yansıtan deneyimli bir oyuncu ve senarist. Etkileyici sinematografisi Nikolai Toporkoff'a ait filmde iki başrol arasındaki kimya kadar sürükleyici aksiyon da seyirciyi içine çekiyor. Romantik komedi olarak başlayan, gitgide casusluk ve aksiyon türlerine dönüşen filmde Mosjoukine tıpkı Cary Grant gibi romantik başrol karizmasıyla gerek komedi yeteneğini birleştirmesi gerek dramın ağırlığını taşıyabilmesiyle performansını bir güç gösterisine dönüştürüyor.

Film, Cenk Erdoğan’ın canlı performansı eşliğinde gösterilecek.

Filmin hakları ve DCP'nin temini için Det Danske Filminstitut'e teşekkür ederiz.

 

*Sessiz Perşembe gösterimlerine katkılarından dolayı Kurukahveci Mehmet Efendi’ye teşekkür ederiz.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.