EN

Gösterim Tarihi: 27.06.2024 Perşembe 20.00
Oyuncular: Harry Baur, Berthe Bovy, Georges Carpentier

Fransa / 1913 / Sessiz / Siyah Beyaz / Fransızca Arayazılı / 53 dk. / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli
 

Fransa’nın Ulusal Sinema Merkezi CNC; Paris 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları vesilesiyle düzenlenen sanatsal ve kültürel programlar dizisi Kültür Olimpiyatı 2024 kapsamında restore ettiği Le Roman de Carpentier ile boksörlük sanatına saygı duruşunda bulunuyor. 

Yönetmeni bilinmeyen, 1913 yapımı bu biyografi filminde Georges Carpentier rolünde Georges Carpentier’yi izliyoruz. Ünlü boksörün, çocukluğunun geçtiği Pas-de-Calais maden havzalarından çıkıp spot ışıklarıyla çevrili ringlerin görkemine uzanan hayatı beyaz perdeye yansıyor. Film, dönemine göre yenilikçi bir yaklaşım benimseyerek, dövüşlerindeki hızı ve hassasiyetiyle tanınan şampiyonun maçlarından haber görüntülerine de yer veriyor.

Fransız sporunun en büyük isimlerinden biri kabul edilen, 14 yaşında boksa başlayan Carpentier, İngiltere ringlerinin en büyük isimlerini mağlup ederek dört şampiyonluk kazanıp Avrupa şampiyonu olmuş ve 1921'de dünya şampiyonluğunu elde etmişti. Carpentier 1927’de ringleri geride bırakmasının ardından gösteri dünyasına yöneldi ve başta Amerika ve İngiltere olmak üzere vodvillerde sahne aldı, sessiz ve sesli dönemde birçok film çekti ve bir roman yazdı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde Chez Georges Carpentier adında bir bistro işletti.

 

🎵 Filme gitarda Maxime Dangles eşlik edecek.

Maxime Dangles: Yeni nesil elektronik müzik prodüktörlerinden deneyimli, uluslararası bir sanatçı olan Dangles, 2006’da ilk albümü “Kompakt”ı dinleyicisiyle paylaşmasının ardından Rex Club, Berghain, Panoramabar, Goa, Astropolis, TomorrowLand, Nuits Sonores vb. birçok kulüp ve festivallerde sahne aldı. Moby, Röyksopp, Miss Kittin & the Hacker, Simian Mobile Disco, Oxia ve daha yakın zamanda Green Velvet için remix’ler üreten Maxime Dangles, yaratmaya, üretmeye ve dolanmaya devam ediyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.