EN

Gösterim Tarihi: 23.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Sandrine Bonnaire, Setti Ramdane, Marthe Jarnias, Yolande Moreau, Macha Méril, Stéphane Freiss, Patrick Lepcynski
Fransa / 1985 / Fransızca, Arapça, İngilizce  / 105 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

César Ödülleri ve Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde Sandrine Bonnaire’e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran film; Fransız Film Eleştirmenleri Birliği ve Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği’nde En İyi Film ödülünün yanı sıra Venedik Film Festivali’nde üç ödülün birden sahibi olmuştur. Varda’nın dış sesiyle, belgesel tarzına işaret eden açılışına karşın film Yurttaş Kane (1941) misali başkahramanın ölümüyle başlayıp onun hayatına değmiş kişilerin tanıklıkları ve geriye dönüşlerle ilerleyen bir kurmaca yapısı izler.

Bir sabah bir tarım işçisi hendekte ölü bir kadın bedeni bulur. Polis bu kötü giyimli, bakımsız ve kir içindeki genç kadının kimliğini tespit edemez. Orta sınıfa mensup bir aileye doğmuş ve sekreterlik eğitimi aldıktan sonra bir ofiste çalışmaya başlamış fakat sonra bu hayattan nefret ederek yollara düşmüş olan Mona tespit edilebilecek tüm kimliklerden sıyrılarak yaşamayı seçmiştir. İri sırt çantasında taşıdığı temel eşyaları ve çadırıyla gezerek berduş hayatı yaşar. Hiçbir şey umurunda değildir, sadece ilerler. Hayatının son döneminde yolunun kesiştiği insanlarda tiksinti ve korku uyandırsa da bu korku ve rahatsızlık kısmen -iyi veya kötü- başka bir hayatın mümkün olmasını göstermesinden kaynaklanır ve taviz vermeye yanaşmadığı özgürlüğü hınçla karışık, örtük bir imrenme duygusu yaratır. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.