EN

Gösterim Tarihleri: 11.05.2023 Perşembe 20.00 / 08.06.2023 Perşembe 20.00

Yönetmen: Ivan Mosjoukine
Senaryo: Ivan Mosjoukine
Oyuncular: Ivan Mosjoukine, Nathalie Lissenko, Nicolas Koline

Fransa / 1923 / Sessiz / 108 dk. / Siyah Beyaz / Fransızca Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli


Alevler içindeki bir odun yığınına zincirlenmiş korkunç bir adam, genç bir kadını saçlarından kavramış alevlerin içine çekmeye çalışmaktadır. Kadın, kâbusun geri kalanında aynı adamı başka kılıklara bürünmüş olarak görür ve dehşet içinde uyandığında muhteşem dedektif Z’nin kılık değiştirmelerle dolu hatıralarını okuyarak uykuya daldığını fark edince hâline güler. Yaşça büyük, varlıklı kocasının onu Paris’in hareketli hayatından koparmaya niyetlendiğini öğrendiğinde ise neşesinden eser kalmaz. Çok sevdiği bu renkli şehirden ayrılmamak uğruna kendi evini soymayı bile göze alır. Bunun üzerine kocası, hayli ilginç bir dedektiflik ajansından bir dedektif tutar. Gelgelelim dedektif Z de olsa bu vaka o kadar kolay olmayacaktır.

Bolşevik Devrimi sonrası Fransa’ya göçen Rus sinemacıların kurduğu yapım şirketi Albatros’un ilk filmlerinden Cehennem Ateşi, Ivan Mosjoukine’in o dönemki eşi Nathalie Lissenko ile başrolü paylaştığı, son yönetmenlik denemesi. Hiçbir janra sığmayan heterojen bir yapıya sahip filmin avant-garde unsurları göz kamaştırıyor. Öyle ki Jean Renoir bu filmi izledikten sonra sinemaya atılmaya karar verdiğini anlatır. Mosjoukine, “Beyaz Rusların Valentino’su”ndan ibaret olmadığını; komedi, korku, gizem, melodram dahil pek çok türde ve üretimin senaryo, yönetmenlik ve oyunculuk gibi pek çok aşamasında ne kadar yetenekli olduğunu gözler önüne seriyor.

Film, deneysel folk-rock ve caz müziği grubu KAM’ın canlı performansı eşliğinde gösterilecek.

Filmin hakları ve DCP'nin temini için Cinémathèque Française'e teşekkür ederiz.

 

*Sessiz Perşembe gösterimlerine katkılarından dolayı Kurukahveci Mehmet Efendi’ye teşekkür ederiz

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.