EN

Gösterim Tarihleri: 26.10.2022 Çarşamba 20.00 / 12.11.2022 Cumartesi 18.30 / 11.12.2022 Pazar 18.30

Yönetmen: Marcel Carné
Senaryo: Jacques Prévert (senaryo ve diyalog)
Oyuncular: Arletty, Jean-Louis Barrault, Pierre Brasseur, Pierre Renoir, María Casares, Louis Salou, Marcel Herrand

Fransa / 1945 / Fransızca / 189 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Şiirsel gerçekçiliğin zirvesini temsil eden ve Fransa’nın Rüzgâr Gibi Geçti’si (1939) kabul edilen Cennetin Çocukları, 1830’lar Paris’inde, yoksul tiyatrolarında popüler suç melodramları sergilenmesi nedeniyle Boulevard du Crime olarak anılan bulvarın renkli devinimi içinde geçer. Bu tiyatroların en ucuz koltuklarının yer aldığı en yüksek balkona Fransızcada paradis denmektedir. Tiyatrolar için önemli olan, en uzaktaki fakat en talepkâr olan da bu seyircidir.

Filmin gerçek tarihî kişilere dayanan karakterlerinden pantomim sanatçısı Baptiste, oyuncu ve oyun yazarı Frédérick, katil ve şair Lacenaire ve aristokrat Montray, hepsi de bulvarın çalışanlarından, büyüleyici Garance’a âşıktır. Sevgisini esirgemeyen fakat kimsenin tekeline de bırakmayan Garance’ın bu ele geçmezliği, taliplerinde hınç doğurur.

Çekimler, Nazi işgalindeki Fransa’da akıl almaz yokluklar içinde gerçekleşir. Maddi imkânsızlıklara ek olarak Naziler, filmin yapımcılarını, Nazi işbirlikçilerini yüzlerce kişiden oluşan figürasyona dahil etmeye zorlar. Öte yandan figürasyonun çoğu, aslında gün içinde figüran olarak “gizlenen” Direniş savaşçılarıdır. Naziler 90 dakikadan uzun filmleri yasakladığı için iki bölümden oluşan film, özgür Fransa’da tek parça oynamış ve tam 54 hafta gösterimde kalmıştır.

Yönetmen Marcel Carné ile şair ve senarist Jacques Prévert’in bu olağanüstü işbirliği, Yeni Dalga akımının müstakbel yönetmenleri olan sinema eleştirmenlerini tatmin etmese de içlerinden biri, Truffaut, 1984’te Carné’ye “Cennetin Çocukları’nı yönetmiş olmak için tüm filmlerimden vazgeçerdim,” der.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.