EN

Gösterim Tarihleri: 02.01.2024 Salı 20.00 / 12.01.2024 Cuma 20.00 / 21.01.2024 Pazar 18.30

Yönetmen: Michelangelo Antonioni
Senaryo: Michelangelo Antonioni, Elio Bartolini, Ennio De Concini
Oyuncular: Steve Cochran, Alida Valli

İtalya, Amerika / 1957 / 116 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca / Türkçe Altyazılı
 

Kariyeri boyunca alışılagelmiş sinemasal anlatının sınırlarını zorlamayı tercih eden Antonioni, özellikle de kendisine Altın Palmiye kazandıran filmi L’avventura’dan itibaren günümüzde artık yönetmenin manifestosu kabul edilen ve sinemasının temel unsurlarını bir araya getiren filmleriyle sinema tarihinin en sıradışı ve yaratıcı filmlerine imza atmıştır.

Popüler döneminin sonuna gelmiş İtalyan Yeni Gerçekçi akımıyla Antonioni’nin kendine has sineması arasında bir köprü niteliği gören Il Grido (Çığlık), yönetmenin ülke sinemasını etkisi altına almış bu akımdan daha farklı bir yöne gideceğinin işaretlerini veren filmlerinden biri.

İhtiyaçlar hiyerarşisinin toplumu oluşturan bireyler için ne denli önemli olduğunu hatırlatan Çığlık, insanların aşk, sosyo-kültürel ve ekonomik hayatlarındaki tatminsizliklerinin yol açabileceği hasarlara işaret ediyor. Filmin merkezindeki karakterin toplum baskısı ve aşk acısı nedeniyle kendisini hayatın akışına bırakmasını izlerken yaşamın her alanına sirayet etmiş ekonomik buhranın da etkisiyle gitgide amaçsız ve depresif bir form alan içsel yolculuğuna da şahitlik ediyoruz.

Çığlık, Antonio’nin sinemanın kaderini değiştirmiş filmleri arasında bir adım geri dursa da Agnes Varda’nın Yersiz Yurtsuz’undan (Sans toit ni loi, 1985) Wim Wenders’in yol filmlerine kadar uzanan modern klasikler üzerindeki etkilerinin açıkça görüldüğü bir film.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.