EN

Gösterim Tarihleri: 18.02.2022 Cuma 20.00 / 23.03.2022 Çarşamba 20.00 / 30.04.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Julio Alejandro
Oyuncular: Claudio Brook, Silvia Pinal, Antonio Bravo

Meksika / 1965 / Türkçe Altyazılı / 43 dk. / Siyah Beyaz

 

Adana Kozan’a bağlı Sis kasabasında doğduğuna inanılan ve günahkâr olduğunu düşündüğü için hayatının 36 yılını bir sütunun üstünde çile doldurarak geçiren Suriyeli Aziz Simeon Stylites’in hikâyesinden yola çıkan Çölün Simon’u, Buñuel’in Meksika’da çektiği en çılgın filmlerden biridir. Filmde Simon, altı yıl, altı hafta ve altı gün boyunca çölün ortasındaki bir sütunun üzerinde yaşayıp Tanrı’ya ruhunun arındırılması için dua edip çile çekmiştir. Takdirlerini sunmak için önce keşişler ve köylüler azizin ziyaretine gelir. Simon, elleri kesik bir hastayı iyileştirir, yakışıklı bir keşişi lanetler. Şeytan çeşitli kılıklarda yanına gelip Simon’u doğru yoldan çıkarmaya çalışır ve en nihayetinde onu 1960'ların New York'unda bir kulübe götürmeye ikna eder.

Buñuel’in gerçeküstücü anlatıları içerisinde en uç noktalardan birine denk düşen Çölün Simon’u, yönetmenin Meksika’da çektiği filmlerin sonuncusu. Azizlerle ilgili 13’üncü yüzyıldan kalma bir metinden etkilenerek çektiği filminin aslında uzun metrajlı bir film olmasını istemiş, ancak finansal güçlükler nedeniyle filmi orta metrajlı bir film olarak tamamlamak zorunda kalmıştır. Başlangıçta yönetmen, filmin isminin Radyoaktif Asi (Rebelde Radioactivo)  olmasını istemişse de, bir şarkıya atıfta bulunan bu isim için şarkının telif hakları ödenemediğinden bu ismi kullanması mümkün olmamıştır.

 

* Film, yönetmenin Ekmeksiz Toprak adlı filmi ve Yeniden Ekmeksiz Topraklarda belgeseliyle birlikte gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.