EN

Gösterim Tarihleri: 19.02.2022 Cumartesi 18.30/ 02.03.2022 Çarşamba 20.00 / 25.03.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Nitesh Tiwari
Senaryo: Piyush Gupta, Shreyas Jain, Nikhil Mehrota
Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh

Hindistan / 2016 / Hinduca, İngilizce / 161 dk. / Türkçe Altyazılı / Renkli

 

Gerçek bir hikâyeden sinemaya uyarlanan, Hindistan’da o yılın en çok izlenen filmi, Çin’de gösterime girdiğindeyse o yılın en çok izlenen yabancı filmi olmayı başaran Dangal, amatör güreşçi ve olimpik koç Mahavir Singh Phogat’ın ve kızları Babita ile Geeta’nın hikayesini konu ediyor. Popüler Hindistan Sineması’nın epik örneklerinden biri olan filmin başrolündeyse ülkenin dünya çapındaki yıldızı Aamir Khan var. Film, sosyal baskılara rağmen kızlarını birer güreşçi olarak yetiştirmeye çalışan Baba Phogat’ın öyküsüne odaklanırken, her iki kızının da olimpik sporcu olabilmek için geçtikleri süreci dinamik bir kurgu diliyle perdeye yansıtmayı başarıyor.
 

Söz konusu gişe canavarı filmler olduğunda Hollywood’la gerek gişe rakamları gerekse bütçe bağlamında baş edebilecek ender endüstrilerden biri olan Hindistan film endüstrisinin 2010’lu yıllarda ürettiği, sadece Hindistan ve Hindistan’daki film üretiminin doğal tüketicisi konumundaki Çin’de değil, Türkiye başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ve ABD’de ciddi bir ilgiyle karşılanan Dangal, bu başarısını önemli ölçüde Mahavir Singh Phogat’ın hikâyesine, bir o kadar da başroldeki Aamir Khan’ın ekran personasına borçlu. Kurallarını Hollywood’un koyduğu klasik biyografi anlatılarını, günün şartları ve Hindistan Sineması’nın görsel alışkanlıklarıyla harmanlayan film, şüphesiz son on yıla damga vuran popüler filmlerden biri.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.