EN

Gösterim Tarihleri: 28.05.2022 Cumartesi 14.00 / 08.06.2022 Çarşamba 20.00 / 25.06.2022 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini
Senaryo: Pier Paolo Pasolini, Sergio Citti
Oyuncular: Franco Citti, Franca Pasut, Silvana Corsini

İtalya / 1961 / Siyah Beyaz / Latince, İtalyanca / 117 dk. / Türkçe Altyazılı


20. yüzyıl Avrupa edebiyatı ve sinemasının en önemli figürlerinden Pier Paolo Pasolini’nin yönetmenlik kariyeri, Venedik Film Festivali'nde prömiyer yapan toplumsal gerçekçi filmi Dilenci’yle başlar. Bir ilk film olarak Dilenci, o dönem yazar kimliğiyle sivrilen Pasolini’nin sanatsal ve entelektüel olgunluğunu takdire şayan şekilde peliküle yansıtmakla kalmaz, son âna kadar sansür ve saldırılara maruz kalacak kışkırtıcı bir filmografinin de habercisi olur.

İlk gösteriminin ardından büyük tepki toplayan yapıt, daha önce benzeri görülmemiş biçimde 18 yaş sınırlamasıyla gösterime girmiştir. İlk filminde, İkinci Dünya Savaşı’nın ve faşizmin açtığı yaraların henüz sarılmadığı bir dönemde, başkent Roma’nın yıkık dökük kenar mahallelerinde gezinen Pasolini, temel haklardan yoksun bir hayata mahkûm edilen, tüm değerlerini yitirmeye yüz tutmuş bir topluma ayna tutar. Amatör bir oyuncu kadrosuyla gerçek mekânlarda çekilen film, her ne kadar İtalyan Yeni Gerçekçiliğinden izler taşımakla birlikte bu akımı eleştirmekten de geri durmaz.

Hikâye, hayatında bir gün bile çalışmamış Vittorio Accattone’nin Roma’nın banliyölerindeki sefalet dolu yaşamını izler. Seks işçiliğine zorladığı Maddalena’nın sırtından geçinen başkarakter, Maddalena’nın evi terk etmesiyle ortada kalır ve kiliselerden yemek dilenecek noktaya gelir. Accattone, genç ve naif Stella ile karşılaşınca başka türlü bir hayatın ihtimallerini denemeye başlayacaktır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.