EN

Gösterim Tarihleri: 13.11.2021 Cumartesi 20.00 / 11.12.2021 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Robert Wiene
Senaryo: Carl Mayer, Hans Janowitz
Oyuncular: Werner Krauss, Conrad Veidt, Lil Dagover, Friedrich Feher

Almanya / 1920 / Sessiz / 76 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı 

Sinematek/Sinema Evi, Onat Kutlar Sinema Salonu’ndaki gösterimlere, sinema tarihinin ilk şaheserlerinden biriyle başlıyor. İki dünya savaşı arasındaki korku, paranoya ve umutsuzluk atmosferi içinde hayat bulan dışavurumcu sanatın etkisinde gelişen Dışavurumcu Alman Sineması’nın mutlak temsilcisi sayılan Dr. Caligari’nin Muayenehanesi, sinema sanatını en fazla etkilemiş filmlerden biridir. Kara filmden bilimkurguya, şiirsel gerçekçilikten sürrealizme geçmişten bugüne sinemayı sinema yapan sayısız  filmde izlerine rastlayacağınız görsel dünyası, çağına tanıklık eden tekinsiz atmosferi, insanın doğasını ve iç dünyasını resmetmekteki öncü yaklaşımıyla bugün hâlâ soluksuz izlenen film, aynı zamanda tarihin ilk korku filmi sayılır.

Film, bir süre önce nişanlısı Jane ile birlikte son derece tuhaf bir deneyim yaşamış genç bir adamın, Francis’in hatıralarını takip eder. Francis ve arkadaşı Alan, Almanya’nın küçük bir kasabasındaki bir karnavalda Doktor Caligari ile karşılaşırlar. Dr. Caligari, hipnoz altındaki bir uyurgezer olan Cesare ile bir performans sergilemektedir.  Geleceği görebildiği iddia edilen Cesare, Alan’a o gece gün doğmadan öleceğini söyler. Kehanet gerçekleşir, ertesi sabah Alan ölü bulunur. Bunun üzerine Francis, arkadaşının ölümünden sorumlu olduğundan şüphelendiği Cesare ve Doktor Caligari’nin peşine düşer. Olaylar gizemini korurken Francis’in nişanlısı Jane kaçırılır. Dr. Caligari Cesare’ye Jane’i öldürmesini emretmiştir ama Cesare genç kadından o kadar etkilenir ki bunu yapamaz.
 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.