EN

Gösterim Tarihleri: 07.06.2022 Salı 20.00 / 16.06.2022 Perşembe 20.00 / 23.06.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini
Senaryo: Pier Paolo Pasolini
Oyuncular: Pierre Clémenti, Jean-Pierre Léaud, Alberto Lionello

İtalya, Fransa / 1969 / 99 dk. / Renkli / İtalyanca / Türkçe Altyazılı


"Babamı öldürdüm, insan eti yedim ve zevkten titriyorum." Domuz Ahırı'nın ele aldığı paralel hikâyelerden ilkinin ana karakteri olan Pierre Clémenti'den duyduğumuz bu sarsıcı cümle, insanın karanlık doğasının ve barbarlık kapasitesinin sınırlarını araştıran dehşet verici bir yolculuğun özetidir. İzbe bir yanardağın eteklerinde yamyamlık yaparak hayatta kalan Pierre, kendisi gibi bir grup insanla birlikte askerler tarafından yakalanır ve vahşi bir cezaya mahkûm edilir. İkinci öykünün başkarakteri ise Almanya'nın en varlıklı sanayicilerinden birinin oğlu olan Jean-Pierre Léaud'ur. Domuzlara duyduğu olağandışı tutku yüzünden nişanlısından uzaklaşan Jean-Pierre Léaud, babasının en büyük rakibinin bu sırrı öğrenmesiyle telaşa kapılır. Sorunu kendi yöntemiyle çözmeye çalışan genç adam, düzenli ziyaret ettiği domuz ahırında sıradışı bir olay yaşar.

Faşizmin sayısız zorbalığına maruz kalmış bir yönetmenin İkinci Dünya Savaşı'nın Avrupa toplumlarında yarattığı devasa yıkıma ayna tuttuğu bu etkileyici yapıt kapitalizm, din ve kültürel yabancılaşma gibi temaları çağının ötesinde bir bakışla masaya yatırıyor. Pasolini Domuz Ahırı ile, ekonomik refahın getirdiği tüketim çılgınlığıyla kimliğini kaybetmiş modern insanı eleştirirken kurtuluşu aşırılık büyüsüne kapılmamış, sıradan ve yoksul olanda arıyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.