EN

Gösterim Tarihleri: 11.01.2023 Çarşamba 20.00 / 12.03.2023 Pazar 18.30 / 05.04.2023 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Alexander Kluge
Senaryo: Alexander Kluge
Oyuncular: Alexandra Kluge, Günter Mack, Eva Maria Meineke, Hans Korte, Werner Kreindl, Alfred Edel

Batı Almanya / 1966 / 88 dk. / Siyah Beyaz / Almanca / Türkçe Altyazılı


Anita G. 1937 yılında Leipzig'de Yahudi bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Savaş başlamadan ailesiyle yurt dışına kaçmış, ülkeye geri döndüklerindeyse Doğu Almanya'da büyümüştür. Doğudaki imkânlardan mutlu olmayan Anita, bu sefer duvarın diğer tarafına kaçar. Fakat Batı Almanya'da da hayat hiç kolay değildir. Bir palto çaldığı için yargılanır ve cezası şartlı tahliye ile affedilir. Ancak ne şartlı tahliye memuru ile anlaşabilir ne de kendisine bulunan işe uyum sağlar. Böylece Anita bir kez daha kaçmak zorunda kalır.

Genç Alman Sineması'nın simge filmi Düne Veda, Oberhausen Manifestosu'nun imzacısı sinemacıların geçmişten neden ve ne şekilde kopmak istediğinin de dışavurumudur. Nasıl bir sinema arayışında olduklarını daha ziyade deneysel kısa metraj filmler ve belgesellerle gösteren yönetmen kuşağının ilk uzun metraj girişimlerinden biridir Düne Veda. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli düşünürlerinden Alexander Kluge, kendi yazdığı bir öyküden yola çıkarak çeker filmi. Başrolü de kız kardeşi Alexandra Kluge'ye verir.

Düne Veda Kluge'nin sonraki yıllarda da sürdüreceği makale film ve kurmacayı harmanladığı tarzın bir örneğidir. Brechtyen bir estetiğe sahip olan filmde anlatı belgesel görüntüler, araya giren yazılar, dış sesin (bizzat Alexander Kluge) okuduğu metinler ve zamansal sıçramalarla bölünür. Dönemin Batı Almanya sineması için ziyadesiyle radikal sayılabilecek bu deney, Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü kazanır ve Genç Alman Sineması'nın ilk büyük başarılarından birisi olur.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.