EN

Gösterim Tarihleri: 05.05.2023 Cuma 20.00 / 16.06.2023 Cuma 20.00

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Luchino Visconti, Suso Cecchi D'Amico, Vasco Pratolini, Pasquale Festa Campanile, Massimo Franciosa, Enrico Medioli, Giovanni Testori (roman)
Oyuncular: Alain Delon, Annie Girardot, Renato Salvatori, Katina Paxinou, Spyros Fokas, Max Cartier, Rocco Vidolazzi, Claudia Cardinale

İtalya, Fransa / 1960 / 179 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca / Türkçe Altyazılı


Visconti, Düşman Kardeşler’inde diğer büyük filmleri Senso ya da Leopar’ın aksine güncel bir hikâye anlatır. Konusu, kahramanları ve görsel yaklaşımıyla Yeni Gerçekçi özellikler taşısa da kadim metinleri kaynak alan, felsefi ve psikolojik derinliğe sahip katmanlı yapısı, edebiyat ve opera gibi farklı sanat formlarından ilham alan güçlü duygusal tonuyla gerçekçiliğin Visconti’ye özgü yeni ve eşsiz bir yorumunu ortaya koyar.

“İtalyan ekonomik mucizesi”nin gerçekleşmekte olduğu 1960’lı yıllarda geçen film, daha iyi bir hayat umuduyla ülkenin güneyindeki yoksul köylerini terk ederek kuzeye göç eden bir ailenin hikâyesini anlatır. Kocasını kaybeden Rosario Parondi, oğulları Rocco, Simone, Ciro ve Luca’yı alıp beşinci oğlu Vincenzo’nun peşinden Milano’ya gelir. Toplu konutlardan birinde boş bir daireye sığınan ailenin büyük umutlar bağladığı şehir macerası böyle başlar. Her bir oğulun adıyla anılan bölümlerden oluşan film, Hıristiyan Demokrat Parti iktidarında kontrolsüzce büyüyen ekonominin yarattığı toplumsal değişimin bu aile üzerindeki etkilerini ele alırken, aynı kıza âşık olan Rocco ile Simone’un ilişkisindeki ahlaki ikilem merkezinde geleneksel erkeklik anlayışını ve çarpık ekonomik düzen ile sınanan iyilik, fedakârlık, sadakat, kahramanlık gibi yerleşik değerleri de sorgular.

Gösterime girdiği dönemden itibaren sansüre maruz kalan bu epik başyapıt; ancak 1991’de, The Film Foundation ve Cineteca di Bologna ortaklığıyla gerçekleştirilen restorasyonundan sonra 179 dakikalık orijinal versiyonu ile izlenebilmeye başladı.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.