EN

Gösterim Tarihleri: 18.02.2022 Cuma 20.00 / 23.03.2022 Çarşamba 20.00 / 30.04.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Rafael Sánchez Ventura, Pierre Unik
 

İspanya / 1933 / Türkçe Altyazılı / 28 dk. / Siyah Beyaz

 

Buñuel’in gerçeküstücü üslubunun toplumsal gerçekçi öğelerle birleştiği son derece sert bir belgesel, yoksullukla sarsıcı bir yüzleşme… İspanya’nın çorak ve fakir bölgesi Las Hurdes’te yaşayan köylülerin yaşamına kamerasını çeviren Buñuel, ülkenin kentlerinde o dönem yaşanan ekonomik gelişmelere rağmen görmezden gelinen, ihmal edilen, kaderine terk edilen yoksul köylülerin öykülerini kendi perspektifinden perdeye yansıtır. Ülkenin “medeni” bölgelerine çok da uzakta yaşamayan Las Hurdes sakinlerinin, en basit yaşamsal ihtiyaçlardan dahi yoksun biçimde sürdürdükleri zorluklarla dolu hayatlarının belgelendiği film dönemin İspanyol hükümeti tarafından yıllarca yasaklanmıştır.

Luis Buñuel’in Ekmeksiz Toprak’taki temel amaçlarından biri şüphesiz bölgedeki durumu gözler önüne sermektir, ancak bir başka ve muhtemelen daha da önemsediği amacı izleyiciyi olabildiğince rahatsız etmektir. Yönetmen, halkın perişanlığı karşısında hissettiği çaresizliği izleyicinin de hissetmesini amaçlamış, kentli, orta üst sınıfın da bu yoksullukta bir payı olduğunu ifade etmek istemiştir adeta. Filmde yönetmene Fransız şair ve gazeteci Pierre Munik ile akademisyen Rafael Sánchez Ventura’nın yorumları da eşlik eder. Ekmeksiz Toprak, kısa süresine rağmen Buñuel en çarpıcı, seyri de hazmı da zor filmlerinden biridir.

* Film, yönetmenin Çölün Simon’u adlı filmi ve Yeniden Ekmeksiz Topraklarda belgeseliyle birlikte gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.