EN

Gösterim Tarihleri: 11.03.2023 Cumartesi 14.00 / 28.03.2023 Salı 20.00

Yönetmen: Yavuz Turgul
Senaryo: Yavuz Turgul
Oyuncular: Müjde Ar, Tarık Tarcan, Mesut Çakarlı

Türkiye / 1984 / Türkçe / 88 dk. / Renkli
 

İstanbul’un yoksul mahallelerinden birinde ailesiyle birlikte yaşayan ve mahallenin delikanlılarından Mustafa’ya âşık olan Fahriye, ailesinin zoruyla, tanımadığı biriyle evlenmeye zorlanır. Evlendikten sonra eşiyle birlikte Erzincan’a taşınsa da kısa bir süre sonra bakire olmadığı gerekçesiyle ailesinin evine geri gönderilir. Fahriye mahalle aşkı Mustafa’ya yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşayamadan ihanete uğrar, bunun üzerine sevdiği adamı yaralayıp hapse girer. Cezasını çekip hapisten çıktıktan sonra ise her şeye sıfırdan başlayıp tek başına hayata tutunmaya çalışacaktır.

Eşkıya, Züğürt Ağa ve Çiçek Abbas gibi unutulmaz filmlerin senaristi Yavuz Turgul, Fahriye Abla ile ilk kez yönetmen koltuğuna geçer. Ahmet Muhip Dıranas'ın ünlü şiirinde yarattığı Fahriye karakterinden ilhamla perdeye taşınan film, karaktere, Müjde Ar’ın hafızalara kazınan performansının da katkısıyla ikonik bir kimlik kazandırır. Turgul, 80’li yıllarda her açıdan dönüşüme uğrayan bir toplumu ve bireylerin bu değişimler karşısındaki duruşunu, güçlü bir kadın başkarakterin hikâyesi üzerinden ele alır. Turgul’un sinemada kadın temsilinin çeşitlenmeye başladığı bir dönemde çektiği Fahriye Abla, geleneksel cinsiyet rollerinin irdelendiği ve kadının bağımsız bir birey olarak toplumda var olma mücadelesinin resmedildiği en popüler filmlerden biri olması bakımından dikkate değerdir. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.