EN

Gösterim Tarihleri: 29.12.2021 Çarşamba 20.00 / 08.01.2022 Cumartesi 15.00 / 23.01.2022 Pazar 18.00

Yönetmen: F. W. Murnau
Senaryo: Gerhart Hauptmann, Hans Kyser, Johann Wolfgang von Goethe (eser)
Oyuncular: Gösta Ekman, Emil Jannings, Camilla Horn, Frida Richard, William Dieterle, Yvette Guilbert, Eric Barclay, Hanna Ralph, Werner Fuetterer

Almanya /1926 / Almanca / 107 dk. / Siyah Beyaz / Sessiz / Türkçe Altyazılı 

Mephisto, iyi bir insanı yoldan çıkarabileceğine dair tanrıyla iddiaya girer. Eğer iddiayı kazanırsa şeytan dünyaya hâkim olacaktır. Bunun üzerine, yaşını almış bir doktor olan Faust’un yaşadığı kasabada veba salgını baş gösterir. Faust salgının önüne geçemez ve isyan eder. Bu sırada ortaya çıkan Mephisto şeytanla anlaşması halinde ona salgının çaresini bahşedeceği 24 saat tanır fakat anlaşma bununla sınırlı kalmaz, ruhuna karşılık gençlik ve dünyevi zevkler sunar. Bu teklifi de kabul eden Faust için bir gün yeterli gelmeyecektir.

Film, ruhunu şeytana satan adama dair kadim Alman halk hikâyesinin daha eski aktarımlarının yanı sıra Goethe tarafından kaleme alınmış versiyonuna dayanmaktadır. Yönetmen F. W. Murnau özel efekt, sanat tasarımı ve görüntü yönetimi ile teknik maharetini Faust’ta bir kez daha gözler önüne serer. Alman Dışavarumculuğunun başlıca örneklerinden kabul edilen Faust, Murnau’nun Amerika’ya gitmeden önce Almanya’da çektiği son filmdir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.