EN

Gösterim Tarihi: 09.03.2019 / 20.30
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Juliet Berto, Judy Baca, Mathieu Demy
Fransa /1981 / Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca / 81 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Varda 1979 yılında Fransa’dan Los Angeles’a döndüğünde, şehrin duvarlarını süsleyen duvar resimleri hakkında bir belgesel çeker. Şehre canlılık katan, renk ve konu bakımından zengin bu resimler burada yaşayan farklı topluluklar için bir ifade alanı olmuştur. Öte yandan o yıllarda dünya genelinde daha az yaygın olan bu sokak sanatına dair bir temel katalog işlevi de görmüştür. 

Fısıldayan Duvarlar’da “Duvar resimleri, ben varım demektir” diyor Varda. Hem bir anlatıcı, hem bir tur rehberi, hem de bir tarihçi gibi davranan yönetmen, 1960’ların sonundaki Melekler Şehri deneyiminin ayrılmaz bir parçası olan bu sanatsal dışavurumların tarifsiz ruhunu yakalamaya çalışıyor. Bir yandan kültürün bu serbest akışını desteklerken bir yandan ona yönelik çeşitli otoriter engellemeleri alaycı bir şekilde küçümseyen Varda aynı zamanda sanat eserlerini yaratan topluluklara dair bir inceleme sunuyor ve duvar ressamlarını bu toplulukların kendi bilgi ve pratiklerinin muhafızları olarak övüyor. 

Peki bu duvar resimlerini kim yapmaktadır? Parasını kim vermektedir? Bu resimlere kimler bakmaktadır? Sinemanın da başkenti sayılan bu şehir, duvarlarında sakinlerine neler fısıldamaktadır? Duvar resmi yapan sanatçılarla söyleşilerin de yer aldığı filmde Varda, sınır tanımayan merakı ve kendine has duyarlı yaklaşımıyla seyirciyi bu şehrin rengarenk duvarlarındaki gizemli hikâyelerin izini sürdüğü benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.