EN

Gösterim Tarihleri: 18.11.2023 Cumartesi 18.30 / 22.12.2023 Cuma 20.00 / 10.01.2024 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Erden Kıral
Senaryo: Hasan Özkılıç (roman), Rıza Kıraç
Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Mert Fırat, Vildan Atasever, İlyas Salman, Ayça Damgacı, Nur Sürer, Hakan Karahan

Türkiye / 2014 / Türkçe / 105 dk. / Renkli
 

İsminin anlamı mor renkli, iri ve güzel kokulu çiçek olan Süsen, 90’larda köyleri boşaltılan ve köyden kente göçe zorlanan Kürt ailelerinden birinin kızıdır. İzmir’de, Kürtlerle Romanların birlikte yaşadığı bir mahallede Roman kocası Yusuf’la yaşamakta, karı koca aynı gece kulübünde çalışmaktadır. Kulübün patronu Ekrem’in Süsen’e ilgisi vardır fakat Ekrem’in Yusuf’tan alacaklı olması Yusuf’un elini kolunu bağlar. Süsen’in bir ağabeyi siyasi eylem hazırlığı içinde, diğeri ise örgüt bağlantısı nedeniyle hapistedir. Yusuf hem kadının kardeşleri hem de patronla sorunları nedeniyle Süsen’le sık sık kavga eder. Çiftin ilişkilerinin sınanması bununla da kalmaz.

Hasan Özkılıç’ın Zahit adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Rıza Kıraç’a ait. Çarpıcı oyunculuk performanslarına sahip filmde romanın hiçbir bileşeni dışarıda bırakılmak istenmemiş gibidir. Ne var ki Yusuf ile Süsen’in ilişkisi formel politik bağlamı gölgede bırakacak denli güçlü verilmiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.