EN

Gösterim Tarihleri: 26.11.2021 Cuma 15.00 / 14.01.2022 Cuma 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Kadir Savun, Suphi Kaner, Oktar Durukan

Türkiye / 1960 / Türkçe  / 112 dk. / Siyah Beyaz

 

"Bu film yedi gencin hikâyesidir. Konu olduğu gibi hayattan alınmıştır. Her mahalleden bir milyonerin türediği devirde, aynı mahallelerde bu gençler de türedi" yazısıyla açılan Gecelerin Ötesi yeni zenginler yaratma vaadine karşılık ortaya çıkan toplumsal adaletsizlik ve eşitsizliklere bir eleştiri niteliğinde olup Türkiye sinemasının ilk toplumsal gerçekçi filmi kabul edilmektedir. 27 Mayıs 1960 Darbesi ile iktidarına son verilen Demokrat Parti lideri ve başbakan Adnan Menderes’in “Her mahallede bir milyoner yaratacağız” sözüne atıfta bulunan Erksan bu vaadin yıkıcılığını aynı yoksul mahallede yaşayıp zengin olma hayalleri kuran yedi arkadaş üzerinden yalın ve çarpıcı bir dille anlatır. Her biri farklı karaktere ve hayallere sahip arkadaşlar hayallerini gerçekleştirmek uğruna benzinci soymaktan başka çıkar yol bulamaz ve soygunu gerçekleştirmek için işe koyulur.

Çekimleri 27 Mayıs askerî darbesine rastlayan film, 1961’de düzenlenen Türk Filmleri Yarışması’nda Metin Erksan’a En İyi Senaryo, Kadir Savun’a ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini kazandırmıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.