EN

Gösterim Tarihleri: 12.12.2021 Pazar 20.00 / 26.12.2021 Pazar 20.00 / 29.01.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Gül Deniz, Ümit Tokcan, Ahmet Mekin

Türkiye / 1975 / Türkçe  / 51 dk. / Siyah Beyaz / 4K

 

Ahmet kitap, dergi ve resimler saçılı odasında sevgilisi Keti ile buluşacağı saati beklemektedir. Bir terslikle karşılaşıp buluşamayacakları endişesiyle buluşma saatine kadar evden çıkmak istemez fakat bir arkadaşı onu çıkıp eğlenmeye ikna eder. Saat gece yarısını epey geçtikten sonra Ahmet buluşma saatini kaçırdığını fark ederek bulunduğu yerden panikle çıkar ve sevgilisine ulaşmak için koşmaya başlar. Koşarken yolda düşüp bilincini kaybeden Ahmet gözlerini açtığında saray yavrusu bir evde sanki bir rüya içindedir. 

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 1943 tarihli ilk hikâye kitabı Abdullah Efendinin Rüyaları’nda yer alan aynı adlı hikâyeden uyarlanan Geçmiş Zaman Elbiseleri Erksan’ın TRT için çektiği beş hikâye içinde sansüre uğrayan iki filmden biri. Müzikleri İlhan Usmanbaş ve Necil Kâzım Akses’e ait uyarlama Tanpınar’ın hikâyesindeki gerçek-rüya geçişliliğine ve başkarakterin iradesizce savruluşuna sadık kalmanın yanı sıra yönetmenin imzası niteliğindeki tutkulu aşk temasını da açık bir şekilde yansıtmaktadır.

Filmin bu seçki için 4K olarak yenilenmiş dijital kopyası ilk kez Sinematek/Sinema Evi’nde gösterilecektir.   

* Metin Erksan'ın TV Filmleri II programı kapsamında gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.