EN

Gösterim Tarihleri: 12.01.2023 Perşembe 20.00 / 03.02.2023 Cuma 20.00 / 04.03.2023 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Volker Schlöndorff
Senaryo: Volker Schlöndorff, Herbert Asmodi (uyarlama), Robert Musil (roman)
Oyuncular: Mathieu Carrière, Bernd Tischer, Fred Dietz, Marian Seidowsky, Lotte Ledl, Barbara Steele

Batı Almanya, Fransa / 1966 / 87 dk. / Siyah Beyaz / Almanca / Türkçe Altyazılı


20. yüzyıl başlarında bir erkek yatılı okulu... Arkadaşları tarafından hırsızlık yaparken yakalanan Basini, kendisini garip bir oyun içerisinde bulur. Düne kadar dostu bildiği sınıf arkadaşları, kabahatini herkese açık etmekle şantaj yapar. Karşılığında onların bir dediğini iki etmeyen köleleri olacaktır. Bu oyun giderek acımasızlaşır ve sadist saldırılara dönüşür. Aynı arkadaş grubundan Törless ise Basini'ye yapılan işkencelere katılmamakla birlikte onlara engel de olmaz, seyirci kalır. Arkadaşlarının yaptıklarını akıl ve etik yoluyla açıklamaya çalışır.

Robert Musil'in ilk romanı Volker Schlöndorff'un da ilk sinema filmi Genç Törless'e kaynaklık etmişti. 1906 yılında basılan Öğrenci Törless'in Bunalımları, otoriter toplum yapısına teslim olmanın kolaylığına dair bir eleştiridir. Yazarın askeri eğitimin etkilerine dair endişelerini dile getirdiği roman, filme uyarlandığı dönemde ayrı bir anlam da kazanır. Filmi 60'lı yıllarda Batı Almanya'nın savaş suçlarıyla ilgili yaşadığı yüzleşmeden, bu yöndeki taleplerden bağımsız düşünmek pek mümkün değildir. Ergen erkeklerin dünyasını, oradaki acımasızlığı ve şiddeti olabildiğince tavizsiz yansıtmaya çalışan filmi izlemesi zor ve rahatsız edicidir.

Cannes Film Festivali'ne seçilen ve FIPRESCI ödülünü kazanan Genç Törless, Genç Alman Sineması'nın simge filmlerinden kabul edilir. 1966 yılında uluslararası festivallerde gösterilen ve ödül kazanan, Almanya'dan yeni bir sinemacı kuşağının geldiğini dünyaya duyuran üç filmden birisidir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.