EN

Gösterim Tarihleri: 03.11.2023 Cuma 20.00 / 12.12.2023 Salı 20.00 / 30.12.2023 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Robin Hardy,
Senaryo: Anthony Schaffer, David Pinner
Oyuncular: Edward Woodward, Britt Ekland, Christopher Lee

İngiltere / 1973 / 88 dk. / Renkli / İngilizce / Türkçe Altyazılı

 

Gizemli Ada, video kliplerden müzik festivallerine, korku sinemasının modern örneklerinden popüler kültürün pek çok alanındaki çalışmalara ilham olmuş; zaman içinde kazandığı kült film statüsünün hakkını sonuna kadar veren, eşine az rastlayacağınız türden bir film.

Robin Hardy’nin çok düşük bir bütçeyle çektiği ilk filmi Gizemli Ada, korku filmi janrının en özgün örneklerinden biri kabul ediliyor. Folklorik unsurları korku sinemasının dinamikleri ile ustaca harmanlaması sayesinde kendisinden sonra gelen korku filmlerinin de yolunu açan Gizemli Ada’nın günümüz sinemasındaki etkilerini gözlemlemek için çok da uzağa gitmeye gerek yok. Ari Aster’in 2019 yapımı Midsommar (2019) adlı filmi Gizemli Ada referanslarıyla dolu ve Hardy’nin yarattığı evreni daha da rahatsız edici boyutlara taşıyan yakın dönem korku sineması örneklerinden biri.

Gizemli Ada, püriten bir polis memurunun aldığı kayıp ihbarının izini sürmek için gittiği bir İskoç adasında paganizmi iliklerine kadar benimsemiş bir topluluğun eline düşmesini ve kendisini sonu gelmeyen gariplikler silsilesinin içinde bulmasını konu alıyor. 

Kimilerince korku sinemasının Yurttaş Kane’i olarak adlandırılmasına rağmen belli bir türe sığdırılmanın haksızlık olacağı Gizemli Ada’nın sinemalarda gösterilmesinden bu yana, kısaltılmış ve uzatılmış pek çok versiyonu seyirci ile buluştu. Son kurgu adı altında yenilenen bu versiyon filmin yönetmeninin de onay verdiği şimdilik en tatmin edici versiyon olarak seyirci ile buluşuyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.