EN

Gösterim Tarihleri: 24.10.2023 Salı 20.00 / 26.11.2023 Pazar 18.30 / 29.12.2023 Cuma 20.00

Yönetmen: Cyril Leuthy
Senaryo: Cyril Leuthy
Oyuncular: Guillaume Gouix (anlatıcı)

Fransa / 2022 / Fransızca / 100 dk. / Renkli, Siyah-Beyaz / Türkçe Altyazılı


Godard, Yalnız Sinema klişelerin ve mitolojinin ötesine geçip Jean-Luc’ü görmeye çalışırken JLG’nin hayatının sinemayla nasıl tamamen iç içe geçmiş olduğunu gözler önüne seriyor. Belgeselin, tarihsel bağlamı ayrıntılandırmak yerine ilk elden tanıklıklara ve kamera arkası görüntülere odaklanmış olması ise heyecan verici. Filmin yönetmeni Cyril Leuthy’ye göre Godard’a dair en yüreklendirici şey, her şeye olanak tanıması, sinemacılara kalıpları zorlama, hatta kırmayı deneme özgürlüğünün kapısını aralaması.

Özellikle seçkimizde odaklandığımız 1960’lar dönemi, Godard’ın ikonoklastlığının en çarpıcı örneklerini verdiği yıllar. Sinemanın ne kadar kuralı varsa dinamitleyen bu kamusal figür, kendi döneminde bir “rock star” mertebesine erişmesine, yaşamını filmlerine doğrudan yansıtmaktan çekinmemesine rağmen kapalı bir kutudan farksız. Belgeselde, yönetmenin hayatında iz bırakan Anna, Anne ve Anne-Marie ile kurduğu veya kuramadığı ilişkilere yer verilmesi bu kutunun kapağını biraz olsun aralıyor.

Sinema nedir sorusunun peşinde sanatını sürekli yenileyen, yıkarak yaratan JLG’nin derdi en geniş seyirci kitlesine ulaşmak değil. Jacques Becker’in Modigliani’yi anlattığı filmi Les amants de Montparnasse (1958) filmi için Cahiers du Cinéma’ya yazdığı eleştiri yazısının son cümlesinin aslında kendi sinemasını özetlediğini söylemek yanlış olmaz: “Boşluğun içine atlayanın seyredenlere açıklama borcu yoktur”.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.