EN

Gösterim Tarihleri: 13.11.2022 Pazar 18.30 / 26.11.2022 Cumartesi 18.30 / 10.12.2022 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Marcel Carné
Senaryo: Jacques Viot (senaryo), Jacques Prévert (diyalog)
Oyuncular: Jean Gabin, Jules Berry, Arletty, René Génin, Arthur Devère, René Bergeron, Jacqueline Laurent

Fransa / 1939 / Fransızca / 93 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı


Dökümhane işçisi François yoksul bir semtte, eski bir binanın altıncı katında kiralık küçük bir dairede yaşamaktadır. Bir gün, onu ziyarete gelen bir adamı öldürür ve ardından kendini dairesine kilitler. Polis çok geçmeden binanın etrafını sarıp kapısına dayansa da içeri girmeyi başaramaz ve François’nın, işlerin buraya nasıl vardığını düşünmek için gün ağarana dek vakti olur. Her şey birkaç ay önce Françoise adında çiçekçi çırağı genç ve güzel bir kadınla tanışmasıyla başlamış, orta yaşlı köpek eğitmeni Valentin ve gösterilerinde ona asistanlık eden Clara, François’nın hayatına böyle girmiş ve takip eden olaylar, onu bu ölümcül gidişata sürüklemiştir.

Geriye dönüş sahneleriyle ilerleyen film, Marcel Carné-Jacques Prévert işbirliğinin en güzel örneklerinden biridir ancak filmin başarısında Jean Gabin’in yalın ve yoğun oyunculuğunun, küçük bir sanayi kentinin kasvetli atmosferini Paris’te bir stüdyoda yaratmayı başaran Trauner’in, “Gabin’in soluduğu havayı solumamızı” sağlayan görüntü yönetmeni Courant’ın ve elbette Jaubert’in karanlık müziğinin etkisini de yadsımak mümkün değil.

Amerikan kara filminin habercisi sayılabilecek filme sinmiş kasvet, yalnızca eli kulağındaki savaş öncesi kaygıları değil, halkta büyük umut ve beklenti doğuran fakat ömrü kısa olan Halk Cephesi’nin yarattığı düş kırıklığını da yansıtmaktadır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.