EN

Gösterim Tarihleri: 24.12.2021 Cuma 20.00 / 15.01.2022 Cumartesi 20.00

Yönetmen: Robert Rodriguez, Frank Miller
Senaryo: Frank Miller, Robert Rodriguez
Oyuncular: Bruce Willis, Clive Owen, Jessica Alba, Rosario Dawson 

ABD / 2005 / İngilizce / 124 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

Frank Miller’ın aynı adlı çizgi roman serisinden sinemaya uyarlanan Günah Şehri’nde yönetmenler Robert Rodriguez, Frank Miller ve misafir yönetmen Quentin Tarantino suçun kol gezdiği, hayatın tamamen yozlaştığı hayali bir şehirde geçen dört ayrı hikâyeye odaklanır. Hikâyelerden birinde, tamamen çürümüş polis teşkilatındaki birkaç dürüst detektiften biri olan Hartigan, genç bir kadını bir pedofil ve katilin elinden kurtarmaya çalışır. Bir diğerinde sevgilisi Goldie’nin intikamının peşinde koşan Marv’un öyküsüne odaklanırız, bir diğer öyküdeyse ölen bir kirli polisten kurtulmaya çalışan Dwight’ı ve en nihayet tüm hikayeleri birbirine bağlayan bir kiralık katili izleriz.

Robert Rodriguez filmde neredeyse tamamı stüdyoda yaratılan, kontrastı yüksek siyah beyaz görüntüler sayesinde sinema sanatını biçimsel olarak Miller’ın çizgi roman dünyasıyla bütünleştirir. Devrim niteliğindeki görselliğinde ışık ve gölgelerini Nosferatu’dan, çürümüş distopya anlatısını Metropolis’ten, abartılı makyajlar ve jestlerle karşımıza çıkan karakterlerini Caligari’den ödünç alan Günah Şehri, dışavurumculuğun modern anlatılarda da yaşadığının en popüler örneklerinden biridir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.