EN

Gösterim Tarihi: 21.05.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Ingmar Bergman
Senaryo: Ingmar Bergman
Oyuncular: Ingrid Bergman, Liv Ullmann, Lena Nyman, Halvar Björk, Gunnar Björnstrand 
İsveç / 1978 / İsveççe / 99 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

İsveç’in dünya sinemasına hediyesi olan iki Bergman’ın, Ingmar Bergman ve Ingrid Bergman’ın birlikte çalıştıkları yegâne film olan Güz Sonatı, çekimlerin başlamasından hemen önce kanser teşhisi konan Ingrid Bergman’ın son uzun metrajlı sinema filmi. Yönetmenin o sırada yaşadığı finansal sorunlardan ötürü Norveç’te ikamet ederken çektiği film, tıpkı diğer filmleri gibi psikolojik çözümlemeyi çağıran, yüklü bir atmosfere sahip.

Dünyaca ünlü bir piyanist olan Charlotte, kızı Eva’yı yıllar sonra ziyaret eder. Annesine haber vermeden, zihinsel engelli kız kardeşini de yanına almış olan Eva, eşi ve kız kardeşiyle sakin bir hayat yaşamaktadır. İçine kapanık, sevecen ve dingin bir görüntü çizen Eva, parlak kariyerine öncelik vererek kendisini ihmal etmiş olan annesine karşı hınç ve öfke doludur.

Eva’nın annesini içine çektiği yüzleşme ve yıllar sonunda kalkıştığı hesaplaşmada Ingmar Bergman, kalemi Ingrid Bergman’a bıraksaydı Charlotte’un neler anlatabileceğini merak etmemek güç, zira dünyaca ünlü İsveçli oyuncu da kocası ve çocuğunu geride bırakarak Stromboli (1950) filminde birlikte çalıştığı İtalyan yönetmen Roberto Rossellini’yle evlenmiş ve ailesini yüzüstü bıraktığı gerekçesiyle sert ithamların odağı olmuştu. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.