EN

Gösterim Tarihleri: 05.11.2022 Cumartesi 14.00 / 06.12.2022 Salı 20.00 / 29.12.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Marcel Carné
Senaryo: Eugène Dabit (roman), Henri Jeanson (diyalog, uyarlama), Jean Aurenche (uyarlama)
Oyuncular: Annabella, Jean-Pierre Aumont, Louis Jouvet, Arletty, Jane Marken, Paulette Dubost, Andrex, André Brunot

Fransa / 1938 / Fransızca / 95 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Paris’te Saint-Martin Kanalı kıyısında yer alan mütevazı aile işletmesi Hôtel du Nord, gedikli misafirlerin birbirini yakından tanıdığı küçük bir oteldir. Bir gün Renée ile Pierre adında genç bir çift bir oda tutar. Karanlık işlerle iştigal eden Edmond ile sevgilisi Raymonde da çiftin yan odasında kalmaktadır. Genç çift parasızlıktan evlenemediği için birlikte intihar etmeye karar vermiştir fakat işler planladıkları gibi gitmez ve ayrı düşerler. Edmond, Raymonde’un içerlemesine aldırış etmeksizin, Renée’yle uzaklara gidip yeni bir hayat kurmayı hayal etmeye başlar fakat geçmişten kurtulmak o kadar kolay olmayacaktır.

Filmin öyküsü, proleter edebiyatın yetenekli yazarlarından, 1936’da genç yaşta şüpheli bir şekilde ölen Eugène Dabit’nin, ailesinin işlettiği Hôtel du Nord’u anlattığı 1929 tarihli romanına dayanmakta. Güvenlik sebebiyle stüdyoda çekilen film, Alexandre Trauner’ın set tasarımı sayesinde seyircide uyandırdığı duyguların sahiciliğinden bir şey yitirmiyor.

Önceki filmi Sisler Rıhtımı’nda (1938) bir asker kaçağının öyküsünü anlattığı için tepki çeken Carné bu filmde, Dabit’nin romanının politik yönlerini törpüleyerek bir aşk hikâyesi çıkarmaya çalışır. Bununla birlikte karakterlerin ilişkilerinde geleneksel ahlak kurallarının tamamen işlemediğini görürüz. Dahası karakterlerin davranışlarında Fransa’nın içinde bulunduğu politik durumun etkilerinin de izi sürülebilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.