EN

Gösterim Tarihleri: 12.12.2021 Pazar 15.00 / 26.12.2021 Pazar 15.00 / 28.01.2022 Cuma 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Seçil Heper, Mete Sezer, Mustafa Taşpınarlı

Türkiye / 1975 / Türkçe  / 40 dk. / Siyah Beyaz / 4K

 

“Eğer bu yaşta gelen tutkunluk rezillikse ben rezil olmaya razıyım.”

Hüseyin Avni küçük bir kasabada, kendi küçük yazıhanesinde dava vekilliği yapmaktadır. Genç ve güzel hanende (şarkıcı) Melek’in sazda çalışmak üzere kasabaya gelmesiyle birlikte ona tutkulu bir aşk beslemeye başlar. Her akşam onu dinlemek için saza gider, yazıhanesinin duvarlarını afişleriyle donatır, türlü yollarla onun gönlünü kazanmaya çalışır. Melek bu yaşlı ve çaresiz adamı terslemez fakat ona ilgi de duymaz. Hüseyin Avni’nin rezil olmak pahasına göstermekten çekinmediği yıkıcı ve ümitsiz tutkunun arka planı Melek’i şaşırtacaktır.

Erksan’ın, Sabahattin Ali’nin aynı adlı hikâyesinden uyarladığı film, TRT için çektiği beş hikâye uyarlaması içinde biçim ve içerik bakımından sakıncalı olduğu gerekçesiyle yasaklanan iki filmden biri. Filmdeki sakıncayı görmek hayli güç olmakla birlikte çağdaşı Yeşilçam melodramlarından farklılaşan bir yaklaşıma sahip olduğunu söylemek mümkün.

Filmin bu seçki için 4K olarak yenilenmiş dijital kopyası ilk kez Sinematek/Sinema Evi’nde gösterilecektir.

* Metin Erksan'ın TV Filmleri I programı kapsamında gösterilecektir.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.