EN

Gösterim Tarihleri: 14.12.2023 Perşembe 20.00 / 11.01.2024 Perşembe 20.00

Yönetmen: Fritz Lang
Senaryo: David Belasco, Max Jungk, John Luther Long
Oyuncular: Paul Biensfeldt, Lil Dagover, Georg John, Rudolf Lettinger

Almanya / 1919 / Sessiz / 80 dk. / Siyah Beyaz / Hollandaca Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli
 

O-Take-San (Lil Dagover) hayatını tapınağa adamak istemediği için başrahip tarafından lanetlenir; hatta babası baskılara dayanamayarak ailenin şerefini korumak için intihar eder. Tapınaktan kaçan O-Take-San Danimarkalı deniz subayı Olaf Anderson ile tanışır. Birbirlerine âşık olup Japon âdetine göre evlenirler. Ancak Anderson kısa zaman sonra Avrupa’ya dönmek zorunda kalır. O-Take-San, Anderson’un bir gün geri döneceğinden şüphe etmeyerek oğulları Olaf’ı büyütür. Oysa dört sene sonra Anderson Nagasaki’ye geri döndüğünde Batılı bir kadınla evlenmiştir…

Hollanda’da Madame Butterfly ismiyle gösterilen filmin başında Giacomo Puccini’nin aynı adlı, 1904 tarihli eserine referans veriliyor, ancak Alman kaynaklar biraz daha geri giderek filmin David Belasco’nun John Luther Long’un aynı isimli 1898 tarihli öyküsünden yola çıkarak 1900’de sahnelediği tiyatro oyununun bir uyarlaması olduğunu ileri sürüyor. Neticede tüm bu eserler Pierre Loti’nin 1887’de yayımlanan Madame Chrysanthème isimli, kendi deneyimlerine dayanan eserinden esinlenmiş. Yayımlanmasının hemen akabinde yirmi beş baskı yapan ve birçok dile çevrilen bu kitabın hem Loti’nin uluslararası şöhretini hem de Batılıların Japon kültürüne bakışını şekillendirdiğini söyleyebiliriz. 

Bugün adı fazla anılmasa da Lil Dagover (1887-1980) 1920’ler Alman Weimar sinemasının en önemli aktrislerindendi. Sinemaya 1913’te başlayan Dagover, 1919’da Harakiri filmiyle uluslararası bir yıldız oldu. Bu filmden hemen sonra aldığı rol ise Dr. Caligari'nin Muayenehanesi (1920) filmindeydi.

Gösterimlere Ezgi Daloğlu ve Doğan Can Vural canlı müzikleriyle eşlik edecekler.

Sessiz Perşembe programına değerli katkıları için Kurukahveci Mehmet Efendi’ye teşekkür ederiz.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.