EN

Gösterim Tarihleri: 30.10.2022 Pazar 18.30 / 09.11.2022 Çarşamba 20.00 / 17.12.2022 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Jean Renoir
Senaryo: Charles Spaak (senaryo ve diyalog), Jean Renoir (senaryo ve diyalog)
Oyuncular: Jean Gabin, Dita Parlo, Pierre Fresnay, Erich von Stroheim, Julien Carette, Jean Dasté, Marcel Dalio

Fransa / 1937 / Fransızca, Almanca, İngilizce, Rusça / 113 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

II. Dünya Savaşı’nın eşiğindeki Avrupa’yı I. Dünya Savaşı üzerinden ele alan ve sinema tarihinin en etkileyici örneklerinden biri olan bu savaş karşıtı film, Türkçeye “büyük yanılsama” olarak çevrilebilecek özgün adını 1909 tarihli bir kitaptan alıyor. Kitaba göre Avrupa’nın sanayi ülkelerinin çıkarları ortaktır, dolayısıyla savaş yoluyla herhangi bir çıkar elde etmeleri ancak büyük bir yanılsamadan ibaret olabilir.

I. Dünya Savaşı sırasında iki Fransız hava subayı, sivil hayatta aristokrat olan Boëldieu ile tamirci olan Maréchal, Alman aristokrat hava subayı Rittmeister von Rauffenstein tarafından düşürülerek esir alınır. Esirlerinin subay olduğunu öğrenen Rauffenstein onları yemeğe davet ettiğinde Boëldieu ile ulusal aidiyetlerini aşan sınıfsal bir bağ kurar. Boëldieu ile Maréchal toplumun farklı kesimlerinden Fransız esirlerle tanıştıkları kamptan kaçmak için tünel kazmaya başlar fakat fırsat bulamadan başka bir kampa gönderilirler. Bu yeni kamptan kaçmanın imkânsız olduğu söylense de savaş esirleri her halükârda kaçıp İsviçre’ye ulaşmak için hayatlarını ortaya koyacaktır.

Alman kumandana hayat veren, aynı zamanda sessiz sinemanın önde gelen yönetmenlerinden olan Erich von Stroheim, aristokrasinin miadının dolduğunu kabullenemeyen Rauffenstein karakterine derinlik katmakla kalmamış, senaryonun geneline büyük katkıda bulunmuştur. Öte yandan, Nazi Propaganda Bakanı Goebbels filmi “1 Numaralı Halk Düşmanı Film” ilan ederek tüm kopyalarının imha edilmesini emretmiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.