EN

Gösterim Tarihi: 12.05.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Dietrich Brüggemann
Senaryo: Anna Brüggemann, Dietrich Brüggemann
Oyuncular: Anna Brüggemann, Alexander Khuon, Isolde Barth, Hanns Zischler, Petra Schmidt-Schaller, Mark Waschke

Almanya / 2021 / 119 dk. / Renkli / Almanca / Türkçe Altyazılı


Yaratıcıları Hayır'ı romantik bir trajikomedi diye tanımlıyor. Aslında filmi olağandışı kılan şey de bu tür karışımında yatmakta. Trajediler romantik olmazlar, hele komik hiç olmazlar. Fakat hayatın kendisi böyledir. En azından bu filmin başkarakterleri Dina ve Michael için öyle. Her ikisi de varoluşsal sorunlarla boğuşurken, önlerinde büyük fırsatlar olduğunu düşünür ama ciddi kararlar almak için ellerinde yeterli şey yoktur. Bu şekilde yıllar boyunca hayatlarına devam ederler. Film de bunu kesintisiz bir şekilde değil, bölümlere ayırarak anlatıyor seyirciye. Bu bölümlerde bazen hemen peş peşe gelen olayları izliyoruz, bazense olayların arasına aylar ve hatta yıllar giriyor. Elbette yıllar geçtikçe Dina ve Michael de hayatta ilerliyor; evleniyor, ebeveyn oluyor ve kişisel sorunlarıyla uğraşıyorlar. Bu çatışmalar bazen şiddetli bir hâl alıyor, bazense absürt şekilde ameliyat masasında gerçekleşiyor.

Dietrich Brüggemann yeni filminde biçimsel olarak, kendisine uluslararası başarı kazandıran Çile'nin tarzına dönmüş. Hayır'da da bölümlerin her biri kısa bir ânın temsili ve çoğu kesintisiz tek bir kamera hareketinden ya da sabit bir plandan oluşuyor. Geçtiğimiz yıl yarıştığı Karlovy Vary Film Festivali'nden En İyi Yönetmen ödülüyle dönen Hayır’ı Çile’den ayıran en önemli unsur ise mizah duygusu.

*Goethe-Institut ve German Films ortaklığıyla sunulan KINO 2022: Alman Filmleri Türkiye'de kapsamında gösterilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.