EN

Gösterim Tarihleri: 19.11.2022 Cumartesi 18.30 / 13.12.2022 Salı 20.00 / 30.12.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Jean Renoir
Senaryo: Émile Zola (roman), Jean Renoir (uyarlama ve diyalog), Denise Leblond (diyalog)
Oyuncular: Jean Gabin, Julien Carette, Simone Simon, Fernand Ledoux, Jacques Berlioz

Fransa / 1938 / Fransızca / 100 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Jacques Lantier, La Lison adlı trenine gönülden bağlı bir makinisttir. Atalarından miras aldığı ve içki içtiğinde kötüleşen şiddet ataklarından mustariptir. Özellikle kadınlara yönelen bu ataklar karşısında onu yatıştıran yegâne şey trenlerdir. İstasyon şefi Roubaud, genç ve güzel eşi Séverine’in zengin vaftiz babası Grandmorin’le ilişkisi olduğundan şüphelenerek adamı öldürdüğünde Lantier onu ele vermemeyi seçer. Gelgelelim Lantier’nin Séverine’le ilişkiye başlaması herkesi daha da felakete sürüklemekten başka bir işe yaramayacaktır.

Mutlaka bir tren makinistini canlandırmak isteyen Jean Gabin’in girişimiyle başlayan çekim hikâyesi, yönetmen Jean Renoir’ın, Émile Zola’nın 1890 tarihli aynı adlı romanı uyarlamasıyla devam eder. Renoir, karakterlerine kattığı derinlik ve onları seyirciye yargılamadan sunması sayesinde klasik kara filmin ötesine geçer.

Öte yandan, Fransa’da faşizme karşı birleşen sol grupların kısa ömürlü ittifakı Halk Cephesi’nin dağılmasının yarattığı düş kırıklığı ve keder, filmin atmosferinde doğrudan etkilidir. Zola’nın romanından yer yer ayrılan Renoir’ın, sınıfsal ayrımları eleştirmeye devam etse de sol ittifakın yenilgisinin ardından neredeyse kaderci bir ruh haline kapıldığı gözlemlenebilmektedir.

Zola’nın romanını 1954’te Fritz Lang’ın da Human Desire adıyla beyazperdeye uyarladığını not düşelim.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.