EN

Gösterim Tarihleri: 23.10.2022 Pazar 18.30 / 17.11.2022 Perşembe 20.00 / 21.12.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: William Cameron Menzies
Senaryo: Richard Blake, John Tucker Battle
Oyuncular: Helena Carter, Arthur Franz, Jimmy Hunt, Leif Erickson, Hillary Brooke

ABD / 1953 / İngilizce / 78 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

David MacLean bir gece yarısı gök gürültülü fırtınanın sesine uyanır ve odasının penceresinden baktığında bir uçan dairenin evinin arkasına inerek kumun içinde kaybolduğunu görür. Çocuğun gördüklerini ebeveynlerine anlatması üzerine, bir biliminsanı olan babası neler olduğunu anlamak için oraya gider; fakat eve geri döndüğünde sanki başka biri olmuştur. David zaman içinde başka tuhaflıklara da tanık olur. Polise de giden David’in hikâyesini başta yalnızca hekim Dr. Pat Blake ve astronom Dr. Stuart Kelston ciddiye alacaktır. Ancak zamanla Amerikan ordusunun da ikna olmasıyla Mars’tan gelen istilacılara karşı amansız bir savaş başlar.

Filmde, 1950’lerin bilimkurgu seyircisinin ağırlıkla gençler ve çocuklardan oluşması nedeniyle, ulusal veya küresel bir krizden ziyade, öncelikle bir çocuğun başından geçenleri izliyoruz. Senaristlerden John Tucker Battle’ın, eşinin gördüğü rüyadan ilhamla kaleme aldığı film, uzaylıları ve uzay araçlarını gösteren ilk renkli uzun metraj film olma özelliğini taşıyor. Düşük bütçesine karşın bugün Dünyanın Durduğu Gün (1951) ve Invasion of the Body Snatchers (1956) gibi bilimkurgu klasikleriyle birlikte anılan bir kült klasik.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.