EN

Gösterim Tarihi: 23.05.2019 / 19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Vittorio De Sica
Senaryo: Eduardo De Filippo, Renato Castellani, Tonino Guerra, Leonardo Benvenuti, Piero De Bernardi
Oyuncular: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Aldo Puglisi, Tecla Scarano, Marilù Tolo, Gianni Ridolfi, Generoso Cortini, Vito Moricone
İtalya-Fransa / 1964 / İtalyanca / 102 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Eduardo De Filippo’nun Filumena Marturano adlı oyunundan sinemaya uyarlanan ve yapımcılığını Sophia Loren’in eşi Carlo Ponti’nin üstlendiği film 1965’te Altın Küre Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü almıştır. Loren ve Mastroianni’nin başrolü paylaştıkları 13 filmden ve Loren’in De Sica’yla çalıştığı 16 filmden biridir.

II. Dünya Savaşı sırasında bir genelevde tanışan 17 yaşındaki Filumena ile ondan yaşça büyük iş adamı Domenico’nun yirmi yıla yayılan ilişkilerini izleriz. Başka kadınlarla birlikte olmayı sürdüren Domenico genelevde çalışmaya devam eden Filumena’yı işlerini idare etmesi için işinin başına getirir, annesine hasta bakıcı gerektiğinde onu annesinin yanına yerleştirir. Her şeyi kotarabilen ve “ağlamayan” Filumena Domenico’dan hak ettiği itibarı görmediğini düşünmektedir. Böylece yirmi yılın sonunda bu durumu değiştirmeye karar verir. İtalyan Usulü Evlilik, Mastroianni ile Loren’in güçlü oyunculuklarıyla karakterlere ruh kattığı ve unutulmaz kıldığı filmlerden. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.