EN

Gösterim Tarihi: 30.11.2023 Perşembe 20.00

Yönetmen: Jacques de Baroncelli
Senaryo: Pierre Loti (roman), Jacques de Baroncelli
Oyuncular: Sandra Milovanoff, Charles Vanel, Thomy Bourdelle

Fransa / 1924 / Sessiz / 93 dk. / Siyah Beyaz / Fransızca Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli
 

Romancı Pierre Loti’nin memleketi Bretonya’daki yaşamı tasvirleri Baroncelli’yi her zaman büyülemişti. Ne yazık ki büyük yazar bu filmin tamamlanmasından bir yıl önce öldü. 1886'da basılan Pêcheur d’Islande, Loti’nin yedinci kitabıydı ve onun bir romancı olarak ününü tesis eden eserdi. Yazdığı sırada Fransız donanmasında denizciydi.

Baroncelli’nin Loti’nin hikâyesine duyduğu hayranlık, ağır ve edebi bir film çekmesine yol açmadı. Bu, köyün sokaklarında ve küçük limanda geçen sahnelerden de anlaşılabilir. Bu tür natüralizm sahneleri arasında az sayıda stüdyo sahnesi göze batmaz. Louis Chaix’nin kameramanlığı öyle ustadır ve Baroncelli oyuncu kadrosunu öyle aslına sadık seçmiştir ki, her yakın plan duygusal etki uyandırır. Oyuncuları, film yapımcılarının “gerçek insanlar” olarak adlandırdığı kişilerle karıştırmak çoğu zaman tehlikeli olabilir ancak Baroncelli’nin oyuncu seçimi kusursuz sonuç vermiştir.

Film, Kuzey Bretonya’daki Paimpol ve Ploubazlanec’te çekildi ve yelkenli gemi Marie kimi zaman yüzen bir stüdyoya, kimi zamansa deniz tutmasından mustarip film ekibi için geçici bir hastaneye dönüştü. Yerel halk, kendi kitabı olarak gördükleri kitabın öyküsünü ölümsüzleştirmek için gönüllü figüranlık yaptı.

Kevin Brownlow

 

*Institut français Türkiye desteğiyle gösterilecek filme klarnet ve tenor saksafonda Julien Pontvianne ile piyano ve flütte Christofer Bjurström canlı müzikleriyle eşlik edecekler.


Yardımlarından dolayı Le Giornate del Cinema Muto (Pordenone Sessiz Film Festivali) ve Underlight Pictures'a teşekkür ederiz.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.