EN

Gösterim Tarihleri: 25.12.2021 Cumartesi 15.00 / 25.01.2022 Salı 20.00 / 29.01.2022 Cumartesi 20.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Fatma Girik, Sevda Ferdağ, Reha Yurdakul

Türkiye / 1976 / Türkçe / 86 dk. / Renkli


Metin Erksan’ın biçimsel denemelerinin zirveye çıktığı filmlerden biri olan Kadın Hamlet – İntikam Meleği’nde Hamlet’in babası Ahmet Evren, bir av sırasında öldürür. Katilse Hamlet’in amcası Kasım’dan başkası değildir. Cinayetini gizlemeyi başaran Kasım, ağabeyinin servetine konar ve aynı zamanda eşiyle de ilişki yaşamaya başlar. Hamlet, günün birinde babasının hayaletiyle yüz yüze gelecek, cinayetle ilgili gerçekleri öğrenecek ve bundan sonra herkesi bir deli olduğuna inandırmak suretiyle gerçek katilin suçunu itiraf etmesi ve intikam alabilmek için çabalayacaktır.  

Shakespeare’in klasik tiyatro oyununu günümüze uyarlayan Metin Erksan, filminde ana karakteri kadın yapmakla kalmaz, aynı zamanda biçimsel olarak da gerçeküstücülüğe yakın duran bir filme imza atar. Fatma Girik’in enfes bir performans sergilediği filmin zirve noktalarından biri, Hamlet’in hayali bir orkestrayı yönettiği ünlü sahnesidir. Filmde Erksan, olay örgüsünü bizlere Hamlet’in perspektifinden sunmaya özen gösterir ve odağında her zaman Hamlet’in bulunduğu, neyin gerçek neyin hayal olduğunu çözmenin güçleştiği bir anlatı oluşturur.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.