EN

Gösterim Tarihleri: 31.10.2023 Salı 20.00 / 09.12.2023 Cumartesi 18.30 / 03.01.2024 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Jean-Luc Godard
Senaryo: Geneviève Cluny, Jean-Luc Godard
Oyuncular: Anna Karina, Jean-Claude Brialy, Jean-Paul Belmondo

Fransa, İtalya / 1961 / Fransızca / 84 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı


Angéla ve Émile birlikte yaşayan ve birbirini çok seven iki sevgilidir. Émile’in arkadaşı Alfred de Angéla’ya kendince kur yapmaktadır. Bu sıralarda Angéla çocuk yapmak istediğine karar verir. Ancak sevgilisini bir türlü ikna edemez ve sürekli tartışırlar. Neyse ki Alfred, arkadaşı Émile kadar isteksiz değildir.

Godard bu filminde Gene Kelly, Cyd Charisse ve Bob Fosse isimlerini vererek andığı Amerikan müzikal komedilerini alıp ters yüz eder: O müzikallerin rengârenk setleri yerine kapalı, gri bir Paris’te akıcı dans koreografileri yerine onları taklit eden süreksiz kareler, aniden başlayıp kesilen müzikler yetmezmiş gibi dördüncü duvarı eğlenerek yerle yeksan eder.

Kadın Kadındır, her ne kadar Godard’ın geleneksel sinema mekaniğini alt üst eden alameti farikalarını barındırsa da konusu ve ters yüz ettiği tür bakımından filmografisinde ayrıksı bir yerde durur. Bununla birlikte 1961 Berlin Film Festivali’nden sinemaya yenilikçi yaklaşımı sayesinde ödülsüz dönmez, film Anna Karina’ya da En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırır. Karina da diğer karakterlerin abartılı oyunculuğunu paylaştığı hâlde erkek karakterler daha çocuksu bir izlenim verirken, Angéla’nın özellikle cinselliği konusunda olgun ve söz sahibi olması dikkat çekicidir.

Godard, Danimarka doğumlu Anna Karina’nın Fransızca diksiyonunu komedi unsuru olarak kullanır. Émile ona "Angéla, tu es infâme" (“Angéla, korkunçsun”) dediğinde sevgilisi bu sitemi anlamazdan gelip ses benzerliğinden yararlanarak "Non, je suis une femme" (“Hayır, ben bir kadınım”) der. Fransızcada maskülen sözcüklerden önce “un”, feminen sözcüklerden önce “une” geldiğinden ve “infâme” kulağa “un femme” gibi geldiğinden Angéla rolleri tersine çevirip Émile’in telaffuzunu düzeltmiş gibi yapar.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.