EN

Gösterim Tarihi: 28.04.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Vittorio De Sica
Senaryo: Sergio Amidei, Adolfo Franci, Cesare Giulio Viola, Cesare Zavattini
Oyuncular: Franco Interlenghi, Rinaldo Smordoni, Annielo Mele, Bruno Ortenzi, Emilio Cigoli
İtalya / 1946 / İtalyanca / 80 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DVD

Yönetmenin ilk büyük filmi kabul edilen Kaldırım Çocukları, aynı zamanda İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının önemli örneklerinden biridir ve bu akımın diğer büyük filmlerinden olan Roberto Rossellini’nin 1945 tarihli filmi Roma Açık Şehir (Roma città aperta) ve De Sica’nın iki yıl sonra çekeceği Bisiklet Hırsızları ile benzer bir temaya sahiptir: Çocukların yetişkin gibi düşünüp öyle davranmak zorunda kaldığı bir dünyada masumiyetin kaybı. Kaldırım Çocukları bu temayı seyircinin içine işleyen bir açıklık ve yalınlıkla ele alır ancak yaklaşımı diğer iki filmden de karamsardır çünkü Roma Açık Şehir ve Bisiklet Hırsızları’nın aksine burada çocukları koruyup kollayacak bir çekirdek aile de yoktur. 

Özgün adı “Sciuscià”, İngilizcede ayakkabı boyama anlamına gelen “shoeshine” kelimesinin İtalyanca söylenişinden gelen film, 1948 yılında, daha sonra Yabancı Dilde En İyi Film adını alacak olan Oscar ödülünü kazanır. 

Film, II. Dünya Savaşı sonrası Roma’da ayakkabı boyacılığı yaparak geçinen iki arkadaşın, Giuseppe ve Pasquale’ın hikâyesini anlatır. İki çocuğun tek hayali özgürce sürebilecekleri bir ata sahip olmaktır. Bir gün Giuseppe’nin ağabeyi çocuklara biraz para kazanabilecekleri küçük bir iş teklif eder. Bunun üzerine hayallerindeki atı alacak parayı kazanabilmek ümidiyle suç işleyen iki arkadaş ne olduğunu anlamadan kendilerini çocuk cezaevinde bulur. İçerideki son derece çetin koşullar, ikilinin arkadaşlıklarının da sınanmasına sebep olacaktır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.