EN

Gösterim Tarihleri: 12.02.2022 Cumartesi 18.30/ 11.03.2022 Cuma 20.00 / 03.04.2022 Pazar 15.00

Yönetmen: Jennifer Kent
Senaryo: Jennifer Kent
Oyuncular: Essie Davis, Noah Wiseman

Avustralya, Kanada / 2014 / İngilizce / 95 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Öyle göründüğüne bakmayın, Karabasan çocukluk korkularından ilham alan basit bir canavar hikâyesi değil. Jennifer Kent’in bu ilk filmi göründüğünden daha karmaşık, karakterleri de öyle: Anne olduğu gün kocasını kaybeden bir hemşire ile ele avuca sığmayan bir küçük şeytandan bahsediyoruz ama hikâye açılıp da film bize karakterleri daha yakından gösterdikçe kafamız daha çok karışıyor. Bu iki karaktere karşı ne hissedeceğimizi bilemiyoruz. Asıl kurbanın hangisi olduğundan da emin olamıyoruz: Korkunç bir yalnızlık içinde yas tutarken bir yandan da herkesin yaka silktiği bir çocukla baş etmeye çalışan anne de olabilir, travma sonrası psikolojisi nedeniyle, aşırı korumacı, saplantılı, histerik bir anneyle yaşamaya çalışan çocuk da... Filmdeki dehşetin merkezinde yer alan korku figürü de belirsizliklerle dolu bir karakter. Filmi özel kılan da bu. Bu muğlaklık hissiyle beraber saat gibi işleyen yapısıyla müthiş bir gerilim yaratmayı başarıyor.

Jennifer Kent’in korku sinemasının klasik trüklerini ve yapısını çok iyi bildiği anlaşılıyor ama yine de film akla getirdiği tüm korku filmlerinden başka bir yerde duruyor. Gücünü insana dair daha içsel bir keşiften alıyor sanki ve bu da onu benzerlerinden çok daha saf bir korku deneyimi haline getiriyor. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.