EN

Gösterim Tarihi: 22.01.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Bedri Rahmi Eyüboğlu
Oyuncular: Aşık Veysel Şatıroğlu, Ayfer Feray

Türkiye / 1952 / Türkçe / 56 dk. / Siyah Beyaz


Sivaslı Veysel, henüz yedi yaşındayken köyde gerçekleşen çiçek salgını sonrasında gözlerini kaybeder. Hayata tutunmasını sağlayansa babasının çocuk yaşındayken, biraz da avunması için hediye ettiği sazıyla olur. Veysel babasının arkadaşlarından saz dersleri alır, şiire, ozanlara merak salar. En nihayetinde kendisi de bir âşık olur. Âşık Veysel’in ilk evliliğinden, trajik biçimde vefat eden çocuğuna, sevdiği kadın Dilim’in yaşadığı trajedilere ve Atatürk’le ilgili şiirlerine dek birçok konuya değinerek, sanatçının yaşamına dair özgün bir çerçeve çizer Karanlık Dünya’da Erksan.

Halk ozanı Âşık Veysel’in öyküsünü yer yer belgesel formunda yer yer dramatik bir anlatıyla sunan Karanlık Dünya, Metin Erksan’ın ilk filmidir. Sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu’yla giriştiği iş birliğinin sonucu olan Karanlık Dünya’da Erksan, henüz ilk filminde sansür uygulamalarıyla tanışır. Filmin “filmde görünen buğdayların bodur olması”, “arazilerin kıraç görünmesi“ gibi gülünç gerekçelerle sansürlenen, çıkarılan sahneleri sonrasında geriye kalan hali ne yazık ki ne yönetmeni Erksan’ı, ne de izleyenleri memnun edecek düzeyde değildir. Bununla beraber filmin bu hali de tarihi bir belge niteliğindedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.