EN

Gösterim Tarihleri: 17.01.2023 Salı 20.00 / 05.03.2023 Pazar 14.00 / 15.03.2023 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Ömer Kavur
Senaryo: Selim İleri, Ömer Kavur
Oyuncular: Hümeyra, Kadir İnanır, Kamuran Usluer

Türkiye / 1981 / Türkçe / 95 dk. / Renkli
 

1974’te Yatık Emine ile başlayan kariyerinde özgün bir sinema dili oluşturmayı başaran ve ülkemizdeki yönetmen sinemasının önemli temsilcileri arasında yer alan Ömer Kavur, üçüncü filmi Kırık Bir Aşk Hikâyesi’nde dönemin toplumsal ve politik ilişkilerinin ürettiği ikiyüzlü ahlakla sınanan bir aşk hikâyesi anlatır. Kavur, bu filmde daha sonra birçok filminde geri döneceği yalnızlık, iletişimsizlik, yabancılaşma kavramlarını erkek karakterler merkezinde ele almakla birlikte hem kurulu düzeni sorgulayan hem de karşılaştığı karakterlerde bu düzeni sorgulama isteği uyandıran dürüst, onurlu, bağımsız, dik başlı edebiyat öğretmeni Aysel karakteri ile alıştığımızdan daha boyutlu ele alınmış, farklı bir kadın portresi ortaya koyar.

Fuat (Kadir İnanır), varlıklı günleri geride kalmış bir ailenin oğludur, babasının ölümünden sonra aile işletmesini devralmış fakat kendinden beklenen ekonomik koşulları sağlayamayınca ailesinin baskısıyla kasabanın zengin ailesinin kızıyla evlenmeye razı olmuştur. Nişan gecesinde kasabaya yeni taşınan edebiyat öğretmeni Aysel’le (Hümeyra) tanışır ve ona âşık olur. Kendi isteğiyle İstanbul’dan bu küçük kasabaya geldiğini ve arkasında sebebi belirsiz bir hayal kırıklığı bıraktığını anladığımız Aysel, burada hayatına değdiği insanlarda bir değişim arzusu, hatta umut uyandırır ancak bu umudu korumak için kurulu düzene meydan okumak gerekecektir.

Ömer Kavur’un Selim İleri’nin özgün senaryosundan uyarladığı Kırık Bir Aşk Hikâyesi, 1982 yılında Antalya Film Festivali’nde üçüncülük ödülü almış, yardımcı rollerdeki oyuncuları Güler Ökten ile Orhan Çağman’a, akıldan çıkmayan müziğiyle Cahit Berkay’a, görüntü yönetmeni Salih Dikişçi’ye ve yönetmeni Ömer Kavur’a ödül kazandırmıştı.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.