EN

Gösterim Tarihi: 10.05.2022 Salı 17.00

Yönetmen: Sarah Blaßkiewitz
Senaryo: Sarah Blaßkiewitz
Oyuncular: Haley Louise Jones, Lorna Ishema, Anne Haug, Maximilian Brauer, Anneke Kim Sarnau

Almanya / 2021 / 117 dk. / Renkli / Almanca, İngilizce / Türkçe Altyazılı


Beraber yaşadığı en yakın arkadaşının "Şoko" lakabını taktığı Ivie, Leipzig'de yaşar. Beyaz bir anneyle siyah bir babanın kızıdır ve babasını hiçbir zaman tanımamıştır. Topluma uyum sağladığına dair hiçbir şüphesi yoktur ama öğretmen olmak üzere yaptığı iş başvurularında hep aynı önyargı duvarına çarpar. Ten rengi yüzünden farklı kültürlere aracılık yapacak kişi konumuna itelenir. Bir gün kapısında beliren beklenmedik bir misafirse Ivie'nin kafasını daha da karıştırır. İlk kez gördüğü üvey kardeşi Naomi, babalarının öldüğünü ve cenazesinin Dakar'da kaldırılacağını haber verir. Birbirine hiç benzemeyen iki kardeş arasındaki en önemli fark, Naomi'nin kendi etnik köklerine daha bağlı olmasıdır. Ivie'yi sürekli bu anlamda yüzleşmeye zorlar ve ona hep kim olduğunu sorar. Fakat bu sorunun cevabı Ivie'de de hazırda yoktur.

Geçtiğimiz yıl Alman Film Ödülleri'nde Naomi rolündeki Lorna Ishema'ya En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Kıymetli Ivie, günümüzün toplumsal ve siyasi tartışmalarına uyan bir ilk film. Eleştirmenler filmin bu konuları ele alırken ahlakçı ya da didaktik bir havaya bürünmemesini de özellikle övüyorlar.

*Goethe-Institut ve German Films ortaklığıyla sunulan KINO 2022: Alman Filmleri Türkiye'de kapsamında gösterilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.