EN

Gösterim Tarihi: 23.04.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Vittorio de Sica
Senaryo: Alberto Moravia (roman), Cesare Zavattini (uyarlama)
Oyuncular: Sophia Loren, Jean-Paul Belmondo, Eleonora Brown, Carlo Ninchi, Andrea Checchi, Raf Vallone
İtalya-Fransa / 1960 / 100 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca, Almanca / Türkçe Altyazılı / Blu-ray

Sophia Loren bu filmle 1962’de En İyi Kadın Oyuncu Oscarı kazanır ve böylelikle yabancı dilde bir film için bu Oscarı kazanan ilk oyuncu olur. Film ayrıca 1962 Altın Küre Yabancı Dilde En İyi Film, BAFTA En İyi Yabancı Kadın Oyuncu, 1961 Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin yanı sıra sekiz festivalde daha çeşitli ödül ve adaylıklar elde eder.

Cesira, Roma’da bakkallık yapan, eşini kaybetmiş güzel bir kadındır. II. Dünya Savaşı şiddetini artırdıkça kızı için daha çok endişelenmeye başlar. Bu nedenle anne-kız, güvende olmak umuduyla Cesira’nın doğduğu köye göçerler. Yiyecek kıtlığı baş gösterse de köyde mutludurlar. Bu arada Michele adında genç bir Marksist, Cesira’ya âşık olur fakat genç kadının öncelikli derdi kızıyla hayatta kalmaktır. Cesira, yaklaşan birliklerden kaçmak amacıyla Roma’ya dönmek üzere kızıyla birlikte yola çıkar. Anne-kız, yolda savaşın olanca dehşetiyle karşılaşacaklardır.

Film gerçek olaylara dayanır. II. Dünya Savaşı sırasında, 1944 Mayıs’ında Fransa ordusunun sömürge birlikleri Ciociara bölgesinden geçerken yaşları 11 ve 86 arasında değişen yüzlerce kadına tecavüz etmiş, yüzlerce kadını ve erkeği öldürmüştür. Alberto Moravia’nın, filmin uyarlandığı 1957 tarihli romanı La Ciociara’yı kaleme alırken eşi ve kendisinin bu dönemdeki deneyimlerinden ilham aldığı bilinmektedir. Dahası Sophia Loren de filmdeki oyununda, savaş sırasında Napoli yakınlarında kendisi ve kız kardeşini savaştan korumaya çalışan annesiyle birlikte yaşadıkları korkuların hatırasından beslendiğini ve bunun, oyunculuğunu kolaylaştırmak yerine güçleştirdiğini aktarır. Loren ayrıca, bazı sahnelerin çekiminde De Sica’nın da gözyaşlarını tutamadığını söyler. 

Çekimler sırasında Sophia Loren 25, kızını canlandıran Eleonora Brown ise 11 yaşındadır. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.