EN

Gösterim Tarihleri: 04.11.2022 Cuma 20.00 / 27.11.2022 Pazar 18.30 / 16.12.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Bernardo Bertolucci
Senaryo: Alberto Moravia (roman), Bernardo Bertolucci (senaryo)
Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Stefania Sandrelli, Gastone Moschin, Dominique Sanda, Enzo Tarascio, Fosco Giachetti, José Quaglio, Yvonne Sanson, Pierre Clémenti

İtalya, Fransa, Batı Almanya / 1970 / İtalyanca, Fransızca, Latince, Çince / 113 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Faşizm üzerine yapılmış en vurucu filmlerden biri olan Konformist, Mussolini İtalya’sında geçen çarpıcı bir casusluk hikâyesini işler. Derin ve güçlü politik metniyle yalnızca bir ideolojiyi değil, bir sınıfı ve jenerasyonu hedef alan Konformist, savaş sonrası Avrupa sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Bu filmi çektikten iki yıl sonra Paris’te Son Tango (1972) ile fırtınalar koparacak Oscar’lı yönetmen Bernardo Bertolucci, Konformist ile kendinden sonra gelecek sayısız sinemacıyı, özellikle de Amerikan Yeni Dalgasındaki yönetmenleri benzersiz şekilde etkilemiştir.

Alberto Moravia'nın romanından uyarlanan film, 1938 yılının Roma’sında açılır. Mussolini için çalışacağı yeni bir işe giren Marcello Clerici, onu daha da konformist kılacak genç bir kadınla flört etmektedir. Yeni patronlarının emriyle balayı için Paris’e doğru yola koyulan Marcello, burada faşistler iktidarı ele geçirdiğinde İtalya’dan kaçan eski profesörünü öldürmekle görevlendirilmiştir. Marcello’nun bu yeni görevi ve kimliği, bastırılmış cinselliğinin ve yüzleşmeye korktuğu geçmişinin üzerini örtecek bir paravan niteliğindedir.

Bertolucci, estetiği ve biçimsel tercihleriyle de övgü toplayan filmde kurgunun önemine şöyle değiniyor: “…Kim [Arcalli] gibi harika bir kurgucu sayesinde, filmin yapısının yavaş yavaş oluştuğunu görebilirsiniz. Senaryo, bir filmin yapısını yalnızca özetler. Film, çekimler esnasında var olmaya ve kendini göstermeye başlar. Ancak kurgu aşamasında kesin olarak şekillenir.”

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.