EN

Gösterim Tarihleri: 09.11.2023 Perşembe 20.00 / 19.11.2023 Pazar 18.30 / 05.01.2024 Cuma 20.00

Yönetmen: Stanley Kubrick
Senaryo: Howard Sackler
Oyuncular: Frank Silvera, Kenneth Harp, Paul Mazursky, Stephen Coit, Virginia Leith

ABD / 1952 / İngilizce, İspanyolca / 62 dk. / Siyah-Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Korku ve Arzu, Look dergisinin 24 yaşındaki foto muhabiri Stanley Kubrick’in 1951’de çektiği iki kısa belgeselin ardından giriştiği ilk uzun metraj filmi. Çok düşük bir bütçe ve sadece on beş kişilik bir ekiple çekilen filmin senaryosu, Kubrick’in sonradan Pulitzer Ödülü kazanacak lise arkadaşı Howard Sackler’a ait.

Dört asker taşıyan bir uçak, düşman hattının on kilometre gerisine düşmüş ve askerler kendi taburlarına ulaşabilmenin yolunu aramaktadır. Nehri bir sal yardımıyla görülmeden geçebilirlerse kurtulma olasılıkları vardır. Bu sırada savaş koşullarının vahşeti hepsinin ayrı ayrı sınanmasına, kiminin kendiyle bir muhasebeye girişmesine neden olacaktır. Az ileride tespit ettikleri “düşman” da bu muhasebeden azade değildir. Savaş karşıtı bu bağımsız film, karakterlerin psikolojik çalkantılarına odaklanmak amacıyla belirsiz bir coğrafyada, belirsiz bir savaş sırasında geçiyor; fakat çekildiği dönemin Kore Savaşı’nın en kanlı günleri olduğunu not düşmekte fayda var.

İlk gösterimini Venedik’te yapan film gişede başarı yakalayamasa da eleştirmenlerin bu yeni gelene dikkat kesilmesi için yeterli olur. Oysa Kubrick “beceriksizce amatör bir film egzersizi” dediği filminden nefret edecek ve tüm kopyalarını imha etmeye çalışacaktır. Filmi gören seyirci kitlesinin uzun yıllar hayli kısıtlı kalmasını sağlasa da neyse ki başarılı olamaz.  Çift role sahip oyuncular, karakterin aklını yitirmesi nedeniyle kaosa sürüklenen planlar gibi geleceğin Kubrick’inden izler taşıyan film, genç yönetmenden, insanı uygarlığa bağlayan pamuk ipliğine dair karanlık bir inceleme; filmografisiyle ilişkisi içinde bir tür arkeolojik kazı alanı.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.