EN

Gösterim Tarihleri: 02.06.2022 Perşembe 20.00 / 12.06.2022 Pazar 14.00 / 21.06.2022 Salı 20.00

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini
Senaryo: Pier Paolo Pasolini
Oyuncular: Silvana Mangano, Franco Citti, Alida Valli

İtalya, Fas / 1967 / 104 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca, Rumence / Türkçe Altyazılı


Pasolini’nin sinema kariyerindeki mitoloji vurgulu dönemi başlatan bu katmanlı film, yüzyıllar boyunca sayısız esere ilham vermiş olan Kral Oedipus tragedyasından uyarlandı. Oedipus’un meşhur anlatısını Antik Yunan sınırlarının dışına çıkarıp evrenselleştiren ve iki farklı zaman dilimine yayan film, eserin aslına sadık metni, çarpıcı prodüksiyon tasarımı ve etkileyici müzik kullanımıyla dikkat çekiyor. Pasolini en kişisel yapıtlarından biri olarak tanımladığı Kral Oedipus’ta ebeveynleriyle kurduğu ilişkinin ve kendi Oedipus kompleksinin yaşantısında bıraktığı izlerin peşine düşer.

Filmin hikâyesi, İkinci Dünya Savaşı öncesi İtalya’da bir bebeğin doğumuyla başlar. Anne oğul arasındaki bağ günden güne güçlenirken sevdiği kadını kaybedeceği korkusuna kapılan baba, bebekten kurtulmaya karar verir. Bu noktada antik döneme geçiş yapan hikâye, babasının ıssız bir çölde ölüme terk ettiği küçük Oedipus’u takip eder. Bir çoban tarafından kurtarılan Oedipus, çocuğu olmayan kral ve kraliçenin himayesinde yetişir. Bir gün bir kâhinden babasını öldürüp annesiyle birlikte olacağı yolunda bir kehanet alan ve dehşete kapılan Oedipus bu korkunç senaryoyu engelleyip kaderini yenmek için her yolu deneyecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.