EN

Gösterim Tarihi: 14.03.2019 / 20.30
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda, Jane Birkin (hikâye)
Oyuncular: Jane Birkin, Mathieu Demy, Charlotte Gainsbourg

Fransa / 1988 / Fransızca, İngilizce / 80 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Agnès Varda'ya göre Jane Birkin filminin sonlarına doğru Jane Birkin Agnès Varda’ya "Neden bir aile projesi çekmiyoruz?" der.  Birkin’in yıldız kimliğini farklı yönleriyle keşfetmeyi amaçlayan sıra dışı bir biyografi filmi olan Agnès Varda'ya göre Jane Birkin'e eşlik eden bir kurmaca olarak düşünülen ve neredeyse onunla eşzamanlı çekilen Kung-fu master! filmini çekme fikri işte böyle doğar. 

İlk gösterimi 1988’de, Berlin Film Festivali’nde yapılan Kung-fu master! oyuncu kadrosu bakımından bir aile projesidir gerçekten. Filmde, gerçek yaşamdaki iki kızı Charlotte Gainsbourg ve Lou Doillon ile birlikte kamera karşısına geçen oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin, iki kız annesi bekar bir kadın olan Mary Jane’i oynar. Mary Jane, kızlarından birinin arkadaşı olan 14 yaşındaki Julien’e -Agnes Varda ile Jacques Demy’nin oğlu Mathieu Demy tarafından canlandırılır- aşık olur. Fakat acaba bu hakikaten aşk mıdır? Yoksa orta yaşlarındaki yalnız bir kadının zamanı geri döndürme çabası mı? Jane Birkin’e göre "Sonu kötü biten bir aşk hikayesi"dir Kung-fu master! ismini 14 yaşındaki karakteri Julien’in oynadığı eski bir bilgisayar oyunundan alan ve AIDS’in dünyaya korku salmaya başladığı dönemde geçen film, yaşlanma ve yalnızlık, masumiyet ve aşk üzerine benzersiz bir inceleme ve kadının öznelliğini ön planda tutan nadir filmlerdendir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.