EN

Gösterim Tarihleri: 05.02.2023 Pazar 18.30 / 04.03.2023 Cumartesi 18.30 / 25.03.2023 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Margarethe von Trotta
Senaryo: Margarethe von Trotta
Oyuncular: Jutta Lampe, Barbara Sukowa, Rüdiger Vogler, Julia Biedermann, Ina Robinski, Doris Schade

Batı Almanya / 1981 / Almanca / 106 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı


Marianne ve Juliane II. Dünya Savaşı sonrası yıllarda büyüyen iki kız kardeştir. Çocukluk ve ergenlikleri despot bir babanın etkisi altında, dindar bir ailede geçer. Okul yıllarında abla Juliane asi, Marianne usludur. Yetişkin birer kadın olduklarında, '68 sonrası Batı Almanya'da ise rolleri değişir. Juliane feminist bir gazetecidir ve değişimin sistem içinde yapılmasının gerekliliğine inanır. Marianne ise giderek radikalleşir ve terörist bir gruba katılır. Politik görüş ayrılıkları nedeniyle uzak düşen iki kardeş, Marianne yakalanıp hapse atılınca tekrar yakınlaşır. Juliane kız kardeşinin dış dünyayla tek bağı, tek umududur.

Margarethe von Trotta'nın filmi RAF'ın (Kızıl Ordu Fraksiyonu) kurucu üyelerinden Gudrun Enslinn ve kardeşi Christiane'nin hikâyesinden esinlenir. İki kız kardeşin hikâyesi savaş sonrası Batı Almanya'nın içinden geçtiği süreçleri; Holokost'la yüzleşmeyi, toplumsal değişim ihtiyacını, öğrenci hareketini, kuşak çatışmasını ve 70'li yıllar boyunca terörist eylemlerin etkisiyle toplum içinde yaşanan radikal bölünmeyi anlatmak için bir araca dönüşür. Çarpıcı imgeler, güçlü oyuncu performansları ve çok katmanlı senaryosunun etkisiyle kilometre taşı bir politik sinema örneğidir Kurşun Yıllar.

1981 yılında Venedik'te yarışan Kurşun Yıllar festivalden Altın Aslan dâhil 6 ödülle döner. Margarethe von Trotta'yı Genç Alman Sineması'nın en tanınan isimlerinden birine dönüştüren film, yönetmen ve favori oyuncusu Barbara Sukowa'nın da ilk işbirliğidir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.