EN

Gösterim Tarihleri: 23.05.2023 Salı 20.00 / 21.06.2023 Çarşamba 20.00 / 02.06.2023 Cuma 20.00

Daniella Shreir’in “İran İçin, İran’dan Filmler” programı için hazırladığı bu kısa film seçkisi, kuşaklararası etkileşimden yola çıkan deneysel ve belgesel filmleri bir araya getiriyor. Kadın ve na-binary sinemacılar anneleriyle, büyükanneleriyle, 19. yüzyıldaki kuir öncülleriyle ve onlarca yıl önce Tahran’da okudukları okulun yeni kuşak şamatacı kızlarıyla konuşuyor. Bu kuşaklararası etkileşim sayesinde geçmişi ve geleceği yeni bir gözle görüyor, yeniden tahayyül ediyoruz.

 

Doğmamış Çocuğa Mektup (Letter to an Unborn Child)

Yönetmen: Sepideh Farsi

Fransa / 1988/2018 / 4 dk. / Renkli / İngilizce / Türkçe Altyazılı

“Bu film, geçmişe inen bir kuyu. Yapımcılığını kendim üstlendiğim fakat parasızlıktan dolayı ‘doğamayıp’ yarım kalan filmim Red Shoes’un parçalarıyla yapıldı. Mevcut filmi oluşturan 16mm görüntüleri, özünü oluşturan şiiri ve Doğmamış Çocuğa Mektup’un bitmiş hâlini birbirine bağlayan, ömrümün otuz yılı.” Sepideh Farsi

 

Yoldan Görüntüler (Pictures of Departure)

Yönetmen: Parastoo Anoushahpour, Faraz Anoushahpour

Kanada / 2018 / 12 dk. / Renkli / Farsça / Türkçe Altyazılı

“1986 kışında annemiz günlüğüne şöyle yazmış: ‘Bir konunun yüzeyini kazımak o konuya derinlemesine nüfuz etmek değildir.’ Neredeyse otuz yıl sonra Yoldan Görüntüler bu satırlardan yola çıkarak kuşaklar boyu var olan yüzeyleri ve kazıntıları keşfetmeye koyuluyor.” Parastoo Anoushahpour ve Faraz Anoushahpour

 

İçimdeki Ses: Hakikatin Parçaları (Gut Feelings: Fragments of Truth)

Yönetmen: Katayoun Jalilipour

Birleşik Krallık / 2021 / 12 dk. / Renkli / İngilizce / Türkçe Altyazılı

İran’ın Kaçar Hanedanı prenseslerinden Taj al-Saltaneh’ın (1884-1936) internette birden fazla açıdan ayrımcı yorumları beraberinde getiren fotoğrafları üzerine düşünen na-binary sinemacı Katayoun Jalilipour, kadınla hayalî bir konuşma yaparak eldeki tarihsel hakikat fragmanlarının Batılılaşma öncesi İran’da kuir yaşamı nasıl yeniden tahayyül etmeye yarayabileceğini sorguluyor.

 

Özgür Serçe (The Sparrow is Free)

Yönetmen: Niki Kohandel

Birleşik Krallık, Fransa / 2021 / Farsça / 14 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

Yönetmen, erken yaşta evlendirilen, yıllar sonra mutsuz evliliğine son vererek çocuklarıyla yeni bir hayat kuran büyükannesiyle konuşurken evdeki sıradan nesneler arasında geziniyor. Özgürlüğünü kazanan büyükannenin yalnız hikâyesi değil sesi ve kahkahası da ilham verici.

 

İpekten Hayaller (Dream of Silk)

Yönetmen: Nahid Rezaei

İran / 2003 / 43 dk. / Renkli / Farsça / Türkçe Altyazılı

Nahid Rezai yirmi yılı aşkın zaman sonra, okuduğu liseye dönüyor ve aynı sıraları dolduran kız öğrencilerle söyleşiyor. 2002 İran’ında, kimi zaman neşeli kimi zaman hüzünlü bakışlarını kameraya çeviren bu genç kadınlar hayallerini, umutlarını, umutsuzluklarını, isyanlarını açık yüreklilikle ortaya koyarken yönetmeni de sorduğu soruları cevaplamaya davet etmeyi ihmal etmiyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.